E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Strona główna > Empatia w rodzicielstwie > Inspiracje > Inspiracje

Inspiracje

W tym dziale opisujemy książki, strony, ludzi, metody, które nas zainspirowały.

Ponadto na dużą dawkę ekologicznych i rodzicielskich tematów zapraszamy na Forum Ekodzieciaka, gdzie mamy z całej Polski dzielą się swoimi doświadczeniami i poszukiwaniami dotyczącymi ekologii w życiu codziennym.

Artykuły w tym dziale


Rozmawiać z dzieckiem - audycja w Radio Bajka

Zapraszamy do odsłuchania audycji Pawła Zawitkowskiego w Radio Bajka, której gośmi była Magdalena Sendor, certyfikowana trenerka PBP oraz Agnieszka Stein, psychlog.

"Niemalże każda rozmowa z innym rodzicem, który ma kompletnie inny front, może rodzicom coś nowego pokazać. Warto nie pozostawiać problemów czy zapytań tylko na swojej głowie i wszystko samemu załatwiać. Rodzice mogą się zamknąć przed innymi i nie chcieć pokazywać swojego świata innym" – powiedziała między innymi w audycji Magdalena Sendor, trenerka Porozumienia bez Przemocy.

Audycja w Radio Bajka - Rozmawiać z dzieckiemBlog o empatii w rodzicielstwie - Dogadać się z dzieckiem

Zapraszamy do odwiedzania naszego bloga Dogdać się z dzieckiem, na którym regularnie piszemy o tym jak empatia zmienia nasze rodzicielstwo z nadzieją, iż będzie on inspiracją dla innych rodziców.

Blog powstał po napisaniu przez nas książki w 2013 r. pod tym samym tytułem o użyciu empatii i podejścia coachingowego w rodzicielstwie.Sesje empatyczne przez Skype lub telefon

Prawdopodobnie każdy z nas odczuwa potrzebę bycia wysłuchanym i zrozumianym. Kiedy to się dzieje, czujemy się w kontakcie z samym sobą, z najbliższymi, ze światem. Odczuwamy spokój, radość a nierzadko ulgę. Kiedy potrzeba ta nie jest zaspokojona czujemy smutek, czasami rozczarowanie, a nawet złość.

Często chcemy być usłyszani i zrozumiani przez konkretną osobą - partnera, rodzica, dziecko, ale z różnych przyczyn nie udaje się nam do niej dotrzeć. Nie umiemy z nią rozmawiać bądź boimy się podejść do dyskusji. Nie ufamy, że będzie nas słuchała i rozumiała. Wówczas frustracja w nas narasta, czasami aż do wybuchu gniewu. Czujemy się bezradni, nierzadko poddajemy się.

Propozycja sesji empatycznych, czyli rozmowy z osobą, która słucha, używając narzędzi empatycznych, może być próbą zaspokojenia tej potrzeby w inny sposób.Opinie uczestników warsztatów Pozytywne Rodzicielstwo

Pragnę podzielić się z Wami informacjami zwrotnymi, które otrzymałam od uczestników moich warsztatów Pozytywne Rodzicielstwo.Literatura o Porozumieniu Bez Przemocy

W tym artykule znajdziesz dostępne książki o PBP w języku polskim.Dziecko potrzebuje płaczu i napadów wściekłości

Często nie wiemy jak reagować na płacz dziecka, zarówno noworodka jak i starszaka. I albo staramy się go wyeliminować (smoczek, godzinne bujanie w wózku, kołysanie na rękach, noszenie w chuście, etc.) albo ignorować, zatykając sobie uszy czy zamykając w drugim pokoju, aż się uspokoi.

W książce Aleth’y Solter "Płacz i napady wściekłości u dzieci i niemowląt" (nie przetłumaczona na język polski) znaleźliśmy argumenty, które przekonały nas, iż dziecku należy się dać wypłakać, ale zawsze w naszej obecności i z naszym wsparciem.Kary i nagrody - czy konieczne?

Decydując się na stosowanie kar i nagród rodzic musi być świadomy, że w każdym przypadku płaci za to pewną cenę.

Kary i nagrody programują w naszych dzieciach bądź strach bądź uległość, niszczą poczucie zaufania i bezpieczeństwa. Kary mają ogromny wpływ na jakość relacji rodzic-dziecko, a nagrody na rozwój własnej motywacji i samooceny.Porozumienie Bez Przemocy a wychowywanie dzieci

Metoda Porozumienie Bez Przemocy (PBP - ang. NonViolent Communicatio - NVC) przynosi nam wiele odpowiedzi w temacie wychowywania dzieci. Postać żyrafy i szakala pozwala nam na ludyczne a skuteczne zrozumienie schematów, jakich używamy komunikując się z ludźmi.

Porozumieniu bez Przemocy pomoga być empatycznym i szczerym w relacjach z samym sobą, jak i innymi ludźmi. I co ważne, druga osoba nie musi znać PBP, aby "magia" zadziałała.Edukacja domowa

Czy trzeba posyłać swoje dziecko do szkoły? Czy dziecko uczone w domu jest mniej społeczne?sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Empatia w rodzicielstwie  Prace redakcyjne Inspiracje   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak