E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Café Empatia : czy możemy dogadywać się lepiej ? - Warszawa, Apteka Sztuki, co czwartek 2013/2014

II edycja:
Café Empatia : czy możemy dogadywać się lepiej ?

co czwartek w godz. 18.30 - 20.30
w Galerii Apteka Sztuki
Al. Wyzwolenia 3/5 w Warszawie

Czy zmiana nawyków językowych może zmienić nas samych, nasz sposób myślenia, działania, a w efekcie wpłynąć na nasze najbliższe otoczenie a w dłuższej perspektywie nawet zmienić świat na taki, w którym chcesz żyć i się rozwijać ?

W inspirującej przestrzeni Apteki Sztuki co czwartek wieczór na otwartych spotkaniach będziesz miał okazję poznawać sztukę komunikacji inspirowaną metodą Porozumienie Bez Przemocy (Nonviolent Communication NVC) Marshalla B. Rosenberga.

Metodę mogłyby opisać słowa porozumienie z mocą czy porozumienie przez kontakt. W kilku słowach, PBP jest metodą, która udostępnia nam narzędzia, pozwalające na lepsze komunikowanie się, myślenie i używanie naszej siły. Jej celem jest tworzenie jakościowego kontaktu między ludźmi poprzez stymulowanie wrodzonej skłonności ludzi do słuchania innych i zaspokajania swoich i innych osób potrzeb.

PBP opiera się na kilku założeniach, które w powiązaniu z umiejętnością nazywania uczuć i potrzeb, które pojawiają się w nas i w drugim człowieku, pozwalają rozniecić nasze wrodzone skłonności do empatii:

  • ludzie we wszystkim co robią i zawsze, kiedy to robią próbują zaspokoić swoje potrzeby
  • potrzeby wszystkich ludzi są równie ważne
  • wszyscy ludzie chcą współpracować, jeśli ich potrzeby zostaną wzięte pod uwagę dzięki tej współpracy (nie muszą być zaspokojone, ale usłyszane).
  • kontakt jest priorytetem; przedkładaj kontakt nad rozwiązanie

Formuła spotkań:
Na spotkania będą składały się: mini-wykłady, dyskusje, ćwiczenia w grupach i w parach, a także gry i zabawę. To wszystko pozwoli nam na przyjrzenie się temu, jak się wyrażamy, co możemy w tym zmienić, aby być usłyszanym w taki sposób, w jaki tego pragniemy; co ułatwia usłyszenie innych, kiedy mówią rzeczy, których wolimy nie słyszeć - cały czas w rytmie 4 kroków będziemy tańczyć wokół empatii, szczerości i kontaktu z samym sobą i drugim człowiekiem.

Poza strawą dla umysłu i ducha w Aptece Sztuki czeka na Was również pyszna kawa, herbata i trochę smakołyków.

Cena:
jedno spotkanie: 30 zł
karnet na 4 spotkania - 100 zł (do wykorzystania do marca 2014 r.)

Daty spotkań i opis zajęć:
Pierwsze cztery spotkania będę poświęcone przyjrzeniu się mapie, jaką proponuje nam Porozumienie bez Przemocy, która pomoże nam zmienić nasze nawyki językowe z języka blokad ku językowi serca.
Każde spotkanie składa się z krótkiego wstępu teoretycznego, a następnie z ćwiczeń umiejętności empatycznej komunikacji na wymyślonych bądź żywych przykładach uczestników. W czasie spotkania uczestnicy wypowiadają się i biorą udział w ćwiczeniach jedynie wówczas, gdy mają na to chęć i czują się komfortowo.

31 października - tego dnia nie ma Cafe Empatii.
7 listopada - tego dnia nie ma Cafe Empatii. Zapraszamy na wernisaż!!!

14 listopada
Obserwacje - co zrobić, by nie oceniać? "Jesteś jednym wielkim egoistą i tyle!" - jak potoczy się rozmowa, gdy tak ją zaczniesz? A jeśli spróbujesz tak: "Od dwóch tygodni ani jednego wieczoru nie spędziliśmy razem." W czasie spotkania sprawdzisz jak nasz język nafaszerowany jest etykietkami i ocenami oraz jak one na Ciebie wpływają.

21 listopada
Uczucia - czy wszyscy je mamy?
Świat próbuje się dzielić na tych, co mają uczuć aż zanadto (kobiety) i na tych, co ich nie mają (mężczyźni). A jednak uczucia ma każdy i to te miłe i te niemiłe. Tylko niektórzy są ich świadomi, a inni nie - bez podziału na płeć. Wiedza o nich jest jednak bardzo przydatna - prowadzą nas one bowiem do naszych motywacji. A gdzie mieszkają uczucia? Będziemy to sprawdzać!

28 listopada
Potrzeby - nie mylić z zachciankami i strategiami
Co mnie motywuje? Za czym tęsknię? Czemu czasami jak no przecież mówię, czego chcę: Chcę, byś mnie kochała! Chcę, abyśmy dziś poszli do opery! okazuje się, że się nie rozumiemy i zaczynają się ciche dni.

5 grudnia
Prośby - a może żądania ubrane w prośby? Być może zdarzyło Ci się, iż poprosiłeś o coś, na co otrzymałeś odmowę i zaraz po tym wpadłeś w furię? Mi się zdarzyło. Cóż, moja prośba była żądaniem. A czemu się zezłościłam? Opowiem na spotkaniu. Proszę przyjdźcie tłumnie!

12 grudnia
Tak za nie - Kiedy mówię nie, mówię nie czemuś... ale jakiej rzeczy mówię wtedy tak?

19 grudnia
Złość piękności szkodzi, gdy się jej nie wyraża a jak ją wyrazić, by nie zaszkodzić innym?

9 stycznia
Na tropie wstydu i poczucia winy.

16 stycznia
Mediowanie wewnętrznych konfliktów - bez ryzyka schizofrenii!

23 stycznia
Uczenie się na błędach i naszych ograniczeniach - o po(d)stępie!

30 stycznia
Czy mój partner(ka) może mnie zrozumieć?

6 lutego
Empatia w komunikacji z dziećmi?

13 lutego
Świętowanie i opłakiwanie!!! Źródło mocy i zmiany!

O prowadzącej:
Magdalena Sendor - mediatorka, trenerka
Moje obecne działania idą w trzech kierunkach, choć mają jeden cel: budowanie KONTAKTU.
Strefa Porozumienia - mediacje, coaching indywidualny i grupowy, dla wszystkich, którzy pragną w konflikcie zobaczyć szansę na porozumienie - www.strefaporozumienia.pl
Ekodzieciak - warsztaty i praca indywidualna z rodzicami w zakresie empatycznej komunikacji z dzieckiem (noszenie w chustach, masaż, werbalna komunikacja) - www.ekodzieciak.pl
Akademia Noszenia Dzieci - szkolenia dla doradców i personelu medycznego w zakresie noszenie dzieci w chustach i wspierającej naturalny rozwój pielęgnacji w pierwszym roku życia - www.akademianoszenia.pl
Z wykształcenia jestem dziennikarką i kulturoznawczynią. W ostatnich latach ukończyłam roczne Studium Porozumienia bez przemocy Marshalla B. Rosenberga (2008-2009), Trening skutecznego rodzica Thomasa Gordona (2008), Intensywny kurs mediacji wg Porozumienia bez przemocy (2010/2011/2012), warsztat Wspieranie skutecznej współpracy w organizacjach (2011), Needs-based Coaching (2013). Jestem osobą, która nieustannie się doszkala, samodzielnie szukając wiedzy u innych, w książkach, w życiu lub poprzez szkolenia czy warsztaty. W wolnych chwilach podejmuję się również tłumaczeń z języka francuskiego.
Ponadto jestem autorką książki "Noś swoje dziecko. Dlaczego, jak i w czym" (wyd. Harmonia, 2008) oraz współautorką "Dogadać się z dzieckiem. Coaching. Empatia. Rodzicielstwo. (wyd. CoJaNaTo 2013).

W wolnych chwilach lubię tańczyć, spacerować, być w górach, czytać.


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Wydarzenia   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak