E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Chusta wiązana

JPEG - 20.2 kb
© Ekodzieciak

Długa chusta jest zwykłym prostokątnym, dobrze obrębionym kawałkiem bawełny o szerokości od 65 do 75 cm i o długości od 2,60 do 5,20 m. Wiązana na wiele sposobów (na brzuchu, na biodrze, na plecach) może ułatwić wykonywanie wielu codziennych czynności domowych, ale także wyjście na zakupy, na miasto, podróż samolotem czy pociągiem bądź umożliwić spacer po wiejskiej drodze. Dziecko znajduje się cały czas blisko mamy czy taty, w wygodnej dla siebie pozycji.

Moda na długie chusty wiązane została zainicjowana w Niemczech w latach siedemdziesiątych. Jest on oczywiście zainspirowany tradycyjnymi metodami noszenia. Na Zachodzie zwyczaj noszenia dziecka w chuście została niemalże całkowicie zapomniana. Dziś ten sposób transportowania i towarzyszeniu dziecku wraca bardzo prężnie.

JPEG - 46.6 kb
© Małgorzata Garkowska

Najważniejszą cechą chust tkanych jest własność splotu. W przeważającej większości są one zrobione z tkanin o splocie skośno-krzyżowym, który zapewnia jednoczesną elastyczność i wytrzymałość materiału. Wszystkie parametry tych tkanin takie jak grubość, splot i inne są ściśle dostosowane do unikatowego przeznaczenia materiału, jakim jest noszenie nawet sporego dwu- czy trzylatka. Specjalne właściwości takich chust zapewniają nie tylko prawidłowe podtrzymanie kręgosłupa niemowlaka, ale również wysoki komfort i wygodę noszącego rodzica. Dodatkowo wielu producentów chust stara się o atesty, dające gwarancję braku szkodliwych substancji czy toksycznych barwników. Inną zaletą chust tkanych, o której trzeba wspomnieć, to jest zachwycająca mnogość i piękno kolorów.


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Chustonoszenie  Prace redakcyjne Chusty i nosidła miękkie   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak