E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Dlaczego warto wybrać pieluszki materiałowe?

Argumenty sugerujące, iż pieluszki jednorazowe mogą być niezdrowe dla naszych dzieci, zapewne łatwiej do nas przemawiają. Niemniej jednak warto wziąć pod uwagę również dobro natury, które czasami odsuwane jest na dalszy plan, choć jego jakość bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie.

Prać czy wyrzucać?
Ekobilans pieluszek materiałowych, czyli ocena negatywnych i pozytywnych wpływów na środowisko naturalne, nie jest oczywista do obliczenia. Stowarzyszenia i fundacje ekologiczne twierdzą, że zużte woda, prąd oraz środki piorące do prania pieluszek są mniej obciążające Ziemię niż wyrzucane na śmietnik "klasyczne" pieluszki jednorazowe. Te ostatnie zawierają bowiem chemię i substancje ropopochodne, a zanim ulegną biodegradacji musi minąć około 300-500 lat. Każde dziecko zaś produkuje około 1 tony odpadów pieluszkowych.

Ekologiczne pranie
Owszem pieluszki materiałowe trzeba uprać. Niemniej jednak uświadamiając sobie, że przy niemowlaku pierze się w ogóle dużo, jedno czy dwa pranie więcej na tydzień nie spowodują ogromnej różnicy w konsumpcji wody i prądu. Jeśli dodatkowo używa się ekologicznych środków do prania, których składniki szybko podlegają biodegradacji, ekobilans poprawia sie na rzecz pieluszek materiałowych.

Pieluszki przechodnie
Kolejną zaletą pieluszki materiałowej jest fakt, że można jej używać nie tylko jedno dziecko. Nasza druga czy trzecia pociecha również może skorzystać z tej samej pieluszki. Pieluszki po upraniu i dezynfekcji (np. olejkami eterycznymi z lawendy czy drzewa herbacianego) mogą być nawet sprzedane w komisie i służyć innemu dziecku.

Zajrzyj do sklepu po pieluszki / i ekologiczne środki do prania


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Eko pieluszki   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak