E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Eko jednorazówki - możliwe?

Od niedawna również na rynku polskim można kupić ekologiczne pieluszki jednorazowe. Jedni rodzice sięgają po nie ze względów ekologicznych, uważając, że mają one mniejszy wpływ na środowisko naturalne, inni zaś ze względu na zdrowie dziecka. Większość pieluszek ekologicznych jest polecana nawet dla dzieci o dużych skłonnościach alergicznych.

Moda na pieluszki jednorazowe

Pierwsza jednorazowa pieluszka najprawdopodobniej została wymyślona przez Szweda w 1942 r. Była zrobiona z celulozy i podtrzymywana przez majteczki z kauczuku. Była luksusem zarezerwowanym na specjalne okazje, jak podróże czy wyjścia do lekarza.

W 1956 r. zaczął eksperymentować z pieluszkami jednorazowym Procter&Gamble i w 1962 r. wypuścił na rynek Papmersa. Na początku była to tylko pieluszka dla noworodków. W ciągu następnych lat jednak pieluszki wielorazowe zostały odstawione w kąt, a rynek podbiły pieluszki jednorazowego użytku. Tendencja wzrostowa trwała przede wszystkim do lat 80., kiedy zaczęto publikować pierwsze badania na temat jakości i składu pieluszek jednorazowych. Wówczas powoli zaczął odradzać się nurt pieluszek wielorazowych, którego szczyt przypada na lata 90. Najnowsze badania Greenpeace’u z 2000 r. umacniają tą tendencję. (na temat badań czytaj).

Dziecko zużywa około 6000 pieluszek od urodzenia do okresu czystości, czyli średnio do wieku 2,5 lat. Według różnych badań, w przypadku używania klasycznych pieluszek jednorazowych, których część zewnętrzna jest złożona z polipropylenu lub polietylenu, z żelu absorbującego (poliakrylan sodu) oraz z warstwy wewnętrznej, każde dziecko zużywa około 25 kg polipropylenu, czyli około 67 kg czystej ropy oraz od 4 do 5 drzew na część wewnętrzną (często pochodzących z monokultur). Dodatkowo dochodzi do tego wybielanie papieru chlorem, produkujące dioksyny toksyczne dla środowiska i zdrowia dziecka.

Zużyte pieluszki, około 820 kg lub 35m3 odpadów, trafiają na wysypiska albo są palone. Na wysypisku pieluszki spędzają około 300-500 lat, produkując metan i kwasy, które potencjalnie mogą przedostać się do wód gruntowych. Jeśli są palone, większa ich część nie spala się i znajduje się również na wysypisku. W czasie palenia zaś wydalane są potencjalnie toksyczne dioksyny.

Według doniesień l’Écologiste produkcja i użytkowanie pieluszek jednorazowych konsumuje 3,5 razy więcej energii, 2,5 więcej wody, 8,3 więcej nieodnawialnych zasobów naturalnych i produkuje 60 razy więcej odpadów twardych (L’Écologiste nº 18, mars-avril-mai 2006).

Alternatywa: ekologiczne pieluszki jednorazowe. Czym się różnią od „pampersów”?

Alternatywą dla klasycznych „pampersów”, oprócz pieluszek wielorazowych do prania, od kilku lat na rynku stają się ekologiczne pieluszki jednorazowe. Plastykowa, zewnętrzna warstwa została zastąpione przez skrobię kukurydzianą lub bawełnę pochodzące z upraw ekologicznych. Pieluszki te podlegają od 50 do 70 % biodegradacji i nadają się do wyrzucenia na domowy kompost.

Jedną z większych wątpliwości jest użycie w nich poliakrylanu sodu (robią to prawie wszyscy producenci). Z badań, które jednak pochodzą od producentów pieluszek, wynika, że nie jest on szkodliwy dla zdrowia dziecka. W 1985 r. zakazano jednak używania go w produkcji tamponów dla kobiet. Wynika to z jego fenomenalnej właściwości pochłaniania 800 razy więcej wody niż jego własna objętość, co może powodować tzw. szok toksyczny. Jego chłonność powoduje zatem, że w pochwie nie pozostaje nic z naturalnej wilgotności i otwiera pole do ataków bakterii.

Producenci pieluszek ekologicznych między innymi zmniejszyli objętość poliakrylanu sodu w swoich produktach, przekonując, że schowany w pieluszce nie ma on szkodliwego wpływu na skórę dziecka. Należy jednak unikać bezpośredniego wdychania i dotykania tej substancji, czyli nigdy nie rozcinać pieluszki i pozostawiać jej niezabezpieczonej w pobliżu dziecka.

„Pampers” kontra ekopieluszka

Pieluszki ekologiczne nie są jeszcze w 100% ani ekologiczne ani podlegające biodegradacji. Niemniej jednak, przez użycie takich materiałów jak skrobia kukurydziana, niebielonej chlorem celulozy, pozyskiwanie celulozy z lasów o zrównoważonym rozwoju, nietestowanie pieluszek na zwierzętach czy dbałość o opakowanie (makulatura bądź materiały podlegające w 100% biodegradacji), ich bilans ekologiczny jest lepszy niż klasycznych pieluszek jednorazowych.

Najlepszym rozwiązaniem przy użytkowaniu pieluszek jednorazowych wydaje się, po pierwsze wyrzucanie ich na kompost, a nie na wysypisko. A ponadto używanie ich, jeśli to możliwe, okazjonalnie (noc, wyjścia, podróże, choroby). Najbezpieczniejsze dla zdrowia dziecka i środowiska wydają się bowiem nadal pieluszki materiałowe, w szczególności te zrobione z materiałów atestowanych (np.: Oko-tex) czy materiałów pochodzących z upraw ekologicznych.

Źródło: Guide: Les couches lavables et autres alternatives aux couches jetables, ouvrage collectif sous la direction de Carine Phung, éditions Grandir Autrement, avril 2008

http://www.feve-vendee.org/telecharger/couches-lavable.pdf


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Eko pieluszki  Prace redakcyjne Pieluszki jednorazowe   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak