E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Jak NIE nosić!

Nie noś dziecka przodem do świata! Nie noś dziecka w nosidełku sztywnym!

Czasami zarzuca się noszącym rodzicom, że nosząc dziecko w chuście, zasłaniają mu cały świat.

Nalezy jednak podkreślić, że przez kilka pierwszych miesięcy to matka lub ojciec są dosłownie całym światem dziecka. I nie pragnie ono niczego innego jak mieć wtulony nos w pierś mamy.

Z czasem świat interesuje go coraz bardziej. Niemniej jednak jego psychika nie jest gotowa do przyjmowania wielorakości bodźców ze świata zewnętrznego. Często te bodźce są zbyt intensywne, zbyt agresywne. Dziecko zdaje się przyjmować je z uśmiechem, może i radością. Nie umie ich jednak posegregować do odpowiednich szufladek. Wówczas następuje większy wieczorny płacz, napięcia mięśniowe, pobudliwość.

Jeśli chcemy zapewnić dziecku szersze horyzontu, nośmy je w chuście na biodrze lub na plecach. Lecz nie przodem do świata.

PNG - 50.1 kb
© Ekodzieciak
Ułożenie dziecka w nosidełku sztywnym
PNG - 89.4 kb
© Ekodzieciak
Dziecko nie przylega do ciała noszącego.

Ważnym jest również w czym nosimy dziecko. Sztywne nosidełka, w których dziecko wisi na kroczu, ma nie podparty kręgosłup i nie podtrzymaną główkę, nie wpływa pozytywnie na jego rozwój psychomotoryczny. Dziecko jest "w zawieszeniu", zamiast znaleźć spokojną oazę, jaką może być dobrze zawiązana chusta, podtrzymująca w kilku pounktach jego ciało i dająca mu możliwość całkowitego rozluźnienia się.

POBIERZ ULOTKĘ

JPEG - 1.1 Mb

sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Chustonoszenie  Prace redakcyjne Dlaczego nosić w chuście   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak