E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Porozumienie Bez Przemocy a wychowywanie dzieci

Metoda Porozumienie Bez Przemocy (PBP - ang. NonViolent Communicatio - NVC) przynosi nam wiele odpowiedzi w temacie wychowywania dzieci. Postać żyrafy i szakala pozwala nam na ludyczne a skuteczne zrozumienie schematów, jakich używamy komunikując się z ludźmi.

Porozumieniu bez Przemocy pomoga być empatycznym i szczerym w relacjach z samym sobą, jak i innymi ludźmi. I co ważne, druga osoba nie musi znać PBP, aby "magia" zadziałała.

Jak metoda może działać w zakresie rodzicielstwa?

Na skróty i upraszczając: co najbardziej denerwuje rodzica? Zgaduję: kiedy dziecko go nie słucha i stawia na swoim. Co denerwuje najbardziej dziecko? Ponownie się domyślam: kiedy rodzic nie słucha i uważa, że on ma zawsze rację, bo jest rodzicem.

I powstaje korek komunikacyjny. A gdy do tego dochodzi złość, płacz czy agresja słowna obojętnie z czyjej strony, może szybko dojść do eskalacji, a nawet rękoczynów (klapsów, szarpania, bicia).

I tutaj może nas wesprzeć PBP, które pomaga szukać własnej ścieżki, aby uniknąć sztywnych ról i eskalacji przemocy słownej czy fizycznej, a przekazuje jak być troskliwym i otwartym na swoje i czyjeś emocje, jak szukać harmonii bez ciągłego rezygnowania ze swoich potrzeb i zauważając potrzeby drugiej osoby - czyli w tym przypadku dziecka.

PBP jest spod znaku nieskończoności, uczy nas ciągłęgo przepływu między „ja czuję i potrzebuję, a co Ty czujesz i czego potrzebujesz?” oraz – co ważne - wspólnego dążenia do sposobu ich zaspokojenia.

Stosując 4 kroki PBP umożliwiamy utworzenie się kontaktu między rodzicem i dzieckiem.

Więcej dowiesz się na warsztatach Pozytywnego Rodzicielstwa, na których również jest mowa o istocie zabawy z dzieckiem.

Wybór literatury.


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Empatia w rodzicielstwie  Prace redakcyjne Inspiracje   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak