E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Książka dzieciństwa - konkurs

Na zaprzyjaźnionym portalu Dzielnica Rodzica trwa konkurs na książkę dzieciństwa. Zgłoś swoje propozycje, zagłosuj i wygraj nagrody.

Książka dziecińswta doradzi, jak się zachować, podpowie, jak wyrazić emocje, nauczy, jak działa świat. Książka, bajka, baśń, opowieść. To, co czytamy naszym dzieciom ma duże znaczenie, może „leczyć” lub „kaleczyć”.

Karusia dowiaduje się, czym są kwarki, Nusia przeżywa złość, Lusia chowa się w ścianę, Gęś poznaje śmierć, a Igor bawi się lalkami. Oprócz tego Dunia boleje nad stratą, a jeżyk Cyprian świetnie zasypia. Książki dla dzieci to bogactwo zalet: budują osobowość, pomagają rodzicom przeprowadzać trudne rozmowy, a bajki terapeutyczne służą pomocą w traumatycznych przejściach.
Dobre opowieści dają przykład pozytywnych, pożądanych zachowań, pokazują bohaterów godnych naśladowania, pomagają rozładować napięcie, zrozumieć niezrozumiałe, opanować strach. Dobre to znaczy także dobrze zilustrowane, uwrażliwiające na sztukę, także dobrze zredagowane i złożone oraz – co powinno być oczywiste, a niestety nie zawsze jest – dobrze napisane lub przetłumaczone. Dzieci uczą się języka, rozwijają swoją wyobraźnię, zapamiętują wyrazy i zwroty, a także kształtują swój gust. Książka jest jednym z wielu elementów kultury, z którą dziecko ma styczność, ale chyba najważniejszym. Przecież książki towarzyszą nam niemal od urodzenia!
Jest też druga strona medalu: książki i baśnie, które wpajają stereotypy, podcinają skrzydła, uczą bylejakości i miernoty artystycznej. Na te trzeba uważać! Wybierając książki kierujmy się nie tylko ceną (lepiej przecież kupić jedną dobrą, choćby bardzo cieniutką, niż cztery słabe), zwracajmy uwagę na autora, na wydawcę, na treść. Przeczytajmy książkę (lub fragmenty) w księgarni, zwróćmy uwagę, czy ilustracje są ciekawe, „jakieś”, inspirujące. A nawet, czy… zgadza się liczba bananów z cyfrą obok!
Złe książki mogą nawet powodować napięcia, konflikty wewnętrzne, lęki. Pokazują nieprawdziwy obraz świata, mogą nakłaniać do konsumpcyjnego stylu życia, ogłupiać, zastraszać. To dotyczy skrajnych przypadków, ale warto pamiętać, że największym zagrożeniem ze strony słabych książek jest ich bylejakość. Zgoda na papkę. Wpajanie obojętności. I niby nic nie może się stać od tej jednej książeczki, ale jednak ta jedna może stać się tą ulubioną…
Akcja „Bajki leczą – bajki kaleczą” trwa na portalu dzielnicarodzica.pl, publikujemy artykuły o tym, jak wybierać książki dla dzieci, które z nich są dobre, a które mogą szkodzić. A żeby ułatwić wybór rodzicom chcemy stworzyć listę najlepszych, najbardziej wartościowych książek dla dzieci: w konkursie „Książka dzieciństwa” przeprowadzonym na Facebooku uczestnicy mogą zgłaszać najlepsze ich zdaniem książki oraz głosować i komentować wybory innych.
Najlepsze wypowiedzi zostaną nagrodzone pakietem wartościowych książek ufundowanych przez wydawnictwa: Zakamarki, Dwie Siostry i Lalankę.
Konkurs na Facebooku


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Wydarzenia   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak