E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Warsztaty POZYTYWNE RODZICIELSTWO - Warszawa 12 i 13 czerwca 2010

Warsztat wspierający rodziców w kontaktach z dziećmi.

Pozytywne Rodzicielstwo można postrzegać jako styl życia. Bazuje ono na empatii, akceptacji i szacunku wobec dziecka i rodzica dla samego siebie. Warsztat ma na celu wyposażenie rodzica w narzędzia, które pomogą mu lepiej rozumieć uczucia i potrzeby dziecka oraz lepiej wyrażać własne potrzeby w duchu metody Porozumienie bez Przemocy opracowane przez Marshalla B. Rosenberga (NVC – NonViolent Communication).

Warsztaty mają na celu wsparcie rodzica w kontaktach z dziećmi. Ich intencją jest uświadomienie, że sposób, w jaki mówimy do dzieci, ma wpływ na to, czy chcą nas wysłuchać i posłuchać. To zaś jak je słyszymy, ma wpływ na postrzeganie przez nas ich zachowań i nasze na nie reakcje.

Istnieje kilka mitów „dobrego rodzica”, które stanowią barierą w porozumieniu się z dziećmi i dawaniu im wsparcia do rozwoju. Istotnym elementem wychowania dziecka w ramach Pozytywnego rodzicielstwa jest fakt, że rodzic podejmując refleksję nad zachowaniem dziecka, podejmuje się równolegle pracy nad sobą. Pracy, która będzie miała dobry wpływ nie tylko na budowanie więzi rodzic-dziecko. Pozytywne rodzicielstwo zakłada wychowanie dzieci w środowisku pozbawionym przemocy zarówno psychicznej jaki i fizycznej, stosowania kar i nagród w celu wymuszenia dyscypliny i szacunku. Pozytywne rodzicielstwo unika manipulacji oraz narzucania dzieciom ról, które blokują ich rozwój ku samodzielności i poczuciu pewności siebie.

Warsztat stara odpowiadać na poniższe pytania:
- czym jest żyrafia empatia i jak ją stosować jako narzędzie komunikacji?
- jak rodzic może pomóc dzieciom w rozwiązywaniu ich problemów używając aktywnego słuchania i żyrafiej empatii?
- jak rodzic może pomóc dzieciom rozpoznać ich stany emocjonalne i określić ich potrzeby?
- jak rodzic może reagować na złość i nieakceptowalne zachowania dziecka, dając dziecku wsparcie i zrozumienie?
- jak rodzić może poradzić sobie z własną złością i agresją wobec dziecka?

Osoba prowadząca:
Magdalena Sendor, założycielka strony dla rodziców o alternatywnych sposobach bycia z dzieckiem – Ekodzieciak.pl, która działa od 2006 r., absolwentka rocznego studium Porozumienie Bez Przemocy (organizowanego przez Dojrzewalnię Róż) oraz kursu dla trenerów Treningu Skutecznego Rodzica (organizowanego przez Gordon Training International). Prywatnie mama dwójki dzieci – 4 lata i 1 rok.

Terminy spotkań: 12 i 13 czerwca (sobota, niedziela) w godz. 14-19.

Miejsce: Szkoła Językowa Bingo, ul. Opaczewska 43 lok.202

Informacje i zapisy:
info@ekodzieciak.pl, 698 68 41 51

Koszt: 150 zł za weekend.

Jeśli na 7 dni przed warsztatem liczba zgłoszonych uczestników będzie poniżej 6 osób, warsztat w podanym terminie zostanie odwołany. Jeśli zdecydujesz się, prosimy o jak najszybszą wpłatę, to da nam pewność, że warsztat może się odbyć.


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Wydarzenia   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak