E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Masaż Shantala wg Frédéricka Leboyer

Masaż Shantala to tradycyjny masaż indyjski opisany w 1976 roku przez francuskiego położnika, pisarza i fotografa Frédéricka Leboyera w książce, do dzisiaj bardzo popularnej we Francji, "Shantala. Un art traditionnel : le massage des enfants", Seuil. (Shantala. Tradycyjna sztuka. Masaż dzieci).

Leboyer zasłynął także z innej książki "Une naissance sans violence" (Narodziny bez przemocy, PAX, Warszawa, 1986), pięknej pozycji, w której opisuje, jak ważnym dla późniejszego rozwoju dziecka jest moment jego przyjścia na świat: spojrzenie rodziców, otaczająca go cisza, delikatne światło, dotyk rodziców. W książce "Shantala" rozwija on właśnie temat potrzeby dotyku, który można zaspokoić między innymi przez masaż.
Shantala to uboga, indyjska matka, która ma sparaliżowane obie nogi, i którą Leboyer spotkał w Kalkucie. Zachwycił się prostotą, spokojem i miłością, z jakimi masowała ona swoje dziecko, siedząc bezpośrednio na ziemi, w bardzo ubogim otoczeniu.


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Masaż Shantala  Prace redakcyjne O masowaniu   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak