E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Obalamy mity - pieluszki do prania

Istnieje wiele mitów, które zniechęcają rodziców do sięgnięcia po pieluszki materiałowe. Poniżej staramy się je rozwijać!

Użytkowanie pieluch do prania zabiera dużo czasu!
Najpierw policz ile zajmuje Ci kupowanie pieluch w supermarkecie, kupowanie worków na śmieci i wyrzucanie ich na śmietnik?
Pielęgnacja pieluch wielorazowych zajmuje 15 minut co dwa dni! Nie trzeba ich wygotowywać ani prasować. Dodatkowo wiekszość nowoczesnych pieluszek materiałowych ma kształt pieluchy jednorazowej i bardzo szybko schną.

Pielęgnacja pieluch wielorazowych konsumuje dużo wody i energii, to nieekologiczne!
W globalnym rozrachunku, od produkcji po domowe użytkowanie, stosowanie pieluch jednorazowych jest droższe niż pieluch do prania. Potwierdzają to niezależne badania.

Trochę liczb:
Produkcja pieluch wielorazowych wymaga 4 razy mniej surowców i 1,5 razy mniej energii i wody.
Pielucha jednorazowa służy maksymalnie kilka godzin. Pielucha wielorazowa jest użytkowana średnio 200 razy.
Rozkład pieluchy jednorazowej trwa średnio 300 lat. W ciągu 2,5 roku dziecko zużywa ponad 4500 pieluch wyrzucanych na śmietnik = 820kg = 35 m³. Pielucha wielorazowa rozkłada się w ciągu 6 miesięcy. Ponadto może być używana dla drugiego czy trzeciego dziecka.
Belgijskie badania potwierdzają, że użytkowanie pieluch wielorazowych zmniejsza objętość domowych odpadów o 9%.

Dziecko nie jest wstanie być czyste przed 2,5 rokiem!
W 1961 r., kiedy użytkowanie pieluch tetrowych było bardzo rozpowszechnione 90% dzieci przestawało korzystać z pieluch w wieku 2,5 roku. W 1997 r. jest ich tylko 22%. W pieluszce wielorazowej dziecko szybciej zauważa, kiedy robi siusiu.

Pieluchy jednorazowe to „suche i szczęśliwe dziecko”!
W pieluchach jednorazowych znaleziono substancje toksyczne i rakotwórcze, jak polichloropren, furan i dioksyny, benzol, TBT. Ponadto nieoddychające tworzywa powodują wzrost temperatury moszny chłopców z 34° do 37°. Angielskie badania wiążą ten fakt ze wzrostem niepłodności u mężczyzn w Europie Zachodniej.

Pieluchy wielorazowe są drogie!
Koszt pieluch jednorazowych przez 2,5 roku wynosi szacunkowo 3420 zł. Komplet na przykład 20 pieluch z wkładką francuskiej firmy P’tits Dessous to koszt 1400 zł. To oszczędność rzędu 60% przy pierwszym dziecku i 100% przy drugim dziecku.

Zajrzyj do sklepu po pieluszki / i ekologiczne środki do prania


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Eko pieluszki   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak