E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Pagne

Afryka

To kawałek bawełny o prostokątnym kształcie używany w Afryce i różnie nazywany: pagne, kikoy, kanga... Cechą charakterystyczną chust wiązanych jest to, że nie są one wiązane. Końce chust są raczej supłane, zaplatane, utyka i zwijane nad i pod piersiami kobiety. Ponadto dziecko nosi się niemalże od urodzenia na plecach i sadza się go bardzo nisko na ciele matki, niemalże na samych jej lędźwiach. Jest ono mocno wtulone w plecy matki, a jego nogi oplatają jej biodra.
Jest to sposób noszenia, który nie będzie każdemu odpowiadał każdej Europejsce: ciężar dziecka bowiem spoczywa na piersiach kobiety, spłaszczając je. Może być to problematyczne i bolesne dla matek karmiących.. Materiał trzeba często poprawiać. Jest to sposób noszenia dający mniejsze poczucia bezpieczeństwa. Zaletą jest łatwość wiązania i lekkość materiały. Jest on idealny na lato, gdyż chusta typu pagne jest bardzo cienka
Afrykański typ noszenia jest przystosowany do pracy na polu, do ciągle pochylonej pozycji. Często używa się dwóch kawałków materiału: jednym otula się i podtrzymuje ciało dziecka, drugim okrywa się kobieta. W tradycyjnej kulturze afrykańskiej kobieta ma licznych pomocników do noszenia: inne kobiety z wioski, nastolatki, dzieci.


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Chustonoszenie  Prace redakcyjne Chusty tradycyjne   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak