E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Rozwój psychomotoryczny dziecka a noszenie w chuście

Znajomość podstawowych etapów rozwoju psychomotorycznego dziecka powinna uspokoić każdego rodzica, który zastanawia się, czy noszenie noworodka czy niemowlaka w chuście jest zdrowe i bezpieczne. Noszenie wspomaga fizyczny, emocjonalny i społeczny rozwój dziecka! Dowodzą tego zarówno badania naukowe, jak i setki noszonych dzieci!

Dotyk i bliskość
Nowy człowiek ma zakodowane, że bez dorosłej osoby nie przeżyje. I pełnią swoich płuc daje nam to do zrozumienia. Noworodek płaczem domaga się nie tylko jedzenia, nie tylko alarmuje nas, że jest mu zimno, ale również błaga nas o nasze ciepło i bliskość. Wzięty w ramiona, będąc kołysanym, słysząc bicie serca mamy, jej głos, uspokaja się. Znalazł swoje miejsce na Ziemi.

Zmysł dotyku, obok zmysłu równowagi, to dwa najlepiej rozwinięte zmysły niemowalaka. Tak jak nauczy się czuć, tak będzie myślał i mówił.

Kręgosłup i bioderka
Człowiek jest przystosowany do noszenia dziecka na biodrze. Nieubrany w pieluszkę noworodek, podniesiony pod paszki, podkurcza nóżki i lekko je rozchyla. Nie jest to pozycja z okresu płodowego. W brzuchu mamy nie miał miejsca na taką gimnastykę. Całe ciało i umysł dziecka doprasza się noszenia.

JPEG - 515.4 kb
© Ekodzieciak

Niemowlak przez kilka pierwszych tygodni życia ma kręgosłup w kifozie, czyli w literkę C. Ta naturalna krzywizna będzie prostowała się wraz z kolejnym etapami rozwoju. Podnosząc główkę i odpychając się rączkami dziecko wytworzy sobie lordozę w odcinku szyjnym; starając się podeprzeć jednocześnie na rękach i nogach zachowa kifozę w odcinku piersiowym; podejmując próby siadania i stawania wytworzy sobie lordozę w odcinku piersiowym. Około roku dziecko ma kręgosłup podobny do kręgosłupa dorosłej osoby, czyli w literkę S.

Plecy dziecka w chuście lub w dobrze dobranym nosidle będą zatem zaokrąglone przez kilka miesięcy. Aby zapewnić niemowlakowi tą pozycję, ukłądając go w pionie, należy sprawdzić czy kolanka są powyżej jego pośladków - co powoduje odchylenie miednicy do tyłu i podkreślenie krzywizny pleców w literkę C. W efekcie główka niemowlaka może swobodnie oprzeć się na piersi noszącego. W ten sposób możemy nosić dziecko w chuście od narodzin.

Jeszcze słówko o ułożeniu nóg dziecka w chuście. Znajdują się one w tak zwanej pozycji żabki: czyli nogi są podgięte powyżej pośladków i rozchylone na mniej więcej 30 stopni (u noworodka) do 60 stopni (u kilkumiesięcznego dziecka) od jego linii środkowej. Pozycja ma działanie profilaktyczne i wspomagające leczenie dysplazji.

PNG - 46.4 kb
PNG - 36.4 kb

Odległość dająca poczucie bezpieczeństwa

JPEG - 44.2 kb

Niemowlak przez kilka tygodni widzi zaledwie na około 20 cm. Będąc w chuście jest oddalony od twarzy mamy właśnie na taką mniej więcej odległość. Często oglądanie z bliska twarzy matki, daje mu poczucie bezpieczeństwa. Poza tym twarz to jest to, co go bardzo w tym okresie interesuje.

Rozwój mowy

JPEG - 54.5 kb
© Małgorzata Garkowska

Dziecko patrzy na świat z wysokości dorosłej osoby. Niektórzy twierdzą, że może to mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój lingwistyczny dziecka. To dziecka noszonego częściej się mówi, pokazuje mu się nowe rzeczy, nazywa się je.

Budowa zaufania
Dziecko w chuście uczestniczy w wielu zajęciach rodzica, do których nie miałby dostępu nie będąc noszonym. W ten sposób czuje się on częścią świata, częścią życia rodziców. Buduje się w nim zaufanie do rodziców, do samego siebie. Znalazł się w odpowiednim dla siebie miejsce.


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Chustonoszenie  Prace redakcyjne Dlaczego nosić w chuście   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak