E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Stolik Empatyczny w Nowej Iwicznej - 2.10.2010

Zachęcamy do przyłączenia się do STOLIKA EMPATYCZNEGO w ramach Międzynarodowego Dnia Działań Empatycznych 2 października w godz. 11-13 (sobota).

Jego celem jest zaoferowanie w jak największej liczbie miejsc na świecie empatii przez najróżniejsze działania. My wybraliśmy właśnie rozmowy przy stoliku z rodzicami.

Tego dnia wraz z Kluboksięgarnią za Rogiem w Nowej Iwicznej pragniemy oferować rodzicom czas przy stoliku, gdzie będą mogli podzielić się swoimi rodzicielskim wyzwaniami.

Naszym pomysłem nie jest dawanie „dobrych rad”. Chcemy wspólnie szukać możliwych rozwiązań, które w efekcie pozwolą budować dobre relacje z dzieckiem. A szukamy ich przez empatyczne słuchanie, czyli wsłuchanie się w uczucia i potrzeby drugiej osoby. W ten sposób pragniemy przekazać rodzicom jak można się komunikować z dziećmi (i nie tylko), aby szacunek i zrozumienie były podstawą każdej więzi.
Poniżej proponujemy kilkanaście zagadnień. Każdy rodzic zapewne odnajdzie się się w kilku z nich:

- Wyrażanie emocji – strach, złość – „niegrzeczne” zachowania
- Radzenie sobie z emocjami – nieśmiałość, złość, lęk
- Skąd się bierze wiarę we własne możliwości
- Budowanie poczucia własnej wartości
- Tolerancja wobec innych
- Rywalizacja rodzeństwa
- Stereotypy zachowań: dziewczynki / chłopcy
- Współpraca i współdziałanie w grupie rówieśniczej
- Twórcze myślenie i kreatywna zabawa
- Tworzenie warunków do nauki przez zabawę
- Zabawa fizyczna i z poczuciem humoru
- Zaniechanie nagród i kar
- Jak rozmawiać o trudnych sprawach – rozstanie, śmierć, choroba
- Rytuały w życiu rodzinnym

Osoby prowadzące:

Maria Bremer:
„Jestem pedagogiem i trenerką, doradcą rodzinnym. Od kilkunastu lat pracuję z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Od trzech lat poznaję Porozumienie Bez Przemocy - metodę komunikacji, która wspiera relacje z innymi ludźmi i pozwala pełniej wykorzystać potencjał każdego rodzica. Prywatnie jestem mamą czwórki dzieci w wieku 9 - 19 lat, żoną, miłośniczką gór i aktywności sportowych. Pragnę dzielić się swoimi doświadczeniami i inspirować rodziców do poszukiwania nowych rozwiązań.”

Magdalena Sendor:
„W 2006 r założyłam stronę internetową dla rodziców o alternatywnych sposobach bycia z dzieckiem – Ekodzieciak.pl. Jestem absolwentką rocznego studium Porozumienie Bez Przemocy oraz kursu dla trenerów Treningu Skutecznego Rodzica. Jestem również instruktorką masażu niemowlęcego Shantala oraz współzałożycielką Akademii Noszenia Dzieci promującą noszenie dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Od trzech lat prowadzę zajęcia dla rodziców.
Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci – 4 lata i 1 rok, które są dla mnie motorem do rozwoju osobistego, uważnego bycia i zabawy.
Uwielbiam jazz i tango, szczególnie w tańcu.”

* O Porozumieniu bez Przemocy
Metoda Porozumienia Bez Przemocy (Nonviolent Communication) została stworzona przez amerykańskiego psychologa Marshalla B. Rosenberga w 1963 roku. Od tamtej pory jest stale rozwijana a szkolenia i warsztaty PBP są oferowane na całym świecie. Pomagają one zapobiegać przemocy w szkołach, w biznesie, w więzieniach, w społecznościach lokalnych i rodzinach.

Porozumienie Bez Przemocy jest procesem, który zapewnia przepływ komunikacji potrzebny dla wymiany informacji i rozwiązywania konfliktów w sposób pokojowy. Skupia się na wartościach i potrzebach wspólnych dla wszystkich i zachęca do korzystania z języka, który wspiera dobrą wolę.

Jest jednym ze sposobów świadomej pracy nad strachem, złością i agresywnością. Stosowane techniki pozwalają na zmianę nawykowych zachowań poprzez uczenie się wyrażania siebie szczerze i jasno, przy jednoczesnym zachowaniu wobec innych postawy uwagi, szacunku oraz empatii.

Metoda PBP jest efektywne, nawet jeśli druga osoba nie zna tego procesu, co czyni ją bardzo przydatną w kontaktach z dziećmi.

Osoby, które chcą pogłębić naukę empatii według metody Porozumienie bez Przemocy* zapraszamy na warsztaty Ekodzieciaka 9-10 października również w Kluboksięgarni za Rogiem. Więcej informacji wkrótce na www.ekodzieciak.pl.

Informacje o MDDE w innych miastach Polski można znaleźć na stronie Fundacji Świadomego Rozwoju

I na świecie World Empathy


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Wydarzenia   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak