E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Szkodliwość klasycznych pieluszek jednorazowych

Czemu pieluszki jednorazowe mogą okazać się niezdrowe? W klasycznych pieluszkach jednorazowych znajduje się wiele szkodliwych substancji. W krajach, w których pieluszki materiałowe stały się bardzo popularne, jak Stany Zjednoczone, Niemcy czy Szwajcaria w prasie lub na stronach internetowych można znaleźć szereg na ten temat informacji.

Argumenty zdrowotne za nieużywaniem pieluszek jednorazowych:

1. Już w 1967 roku w pieluchach jednorazowych znaleziono polichloropren (neopren). W Stanach Zjednoczonych oskarża się wówczas pieluchy jednorazowe o śmierć pewnej liczby dzieci.

2. W 1988 roku niemiecki Öko-Test odkrył benzol - uznany za substancję rakotwórczą - w żelu absorbującym, który znajduje się w pieluchach jednorazowych.

3. W 1989 roku znaleziono furan i dioksyny, związki wysoko toksyczne, w celulozie i w powłoczce pieluch jednorazowych. Dioksyny są jedną z najbardziej rakotwórczych substancji znanych człowiekowi.

4. W 2000 roku Greenpeace znajduje tributylocynę (TBT), która powoduje zaburzenia systemu hormonalnego. Badania Greenpeace wykazują istnienie TBT lub innych związków cynoorganicznych w takich markach jak Pampers Baby Dry firmy Procter & Gamble, Fixies Ultra Dry firmy Paul Hartmanna i United Colors of Benetton Junior unisex firmy LedysanSpa. Firmy zanegowały te badania.

5. Zostało również udowodnione, że w klasycznych pieluchach jednorazowych, zawierających tworzywa sztuczne, jest zbyt gorąco dla moszny chłopców, co może prowadzić do bezpłodności (wg. Die Tageszeitung, z 28 września 2000 r.). W pieluchach tych, jako że skóra nie oddycha odpowiednio, temperatura wewnętrzna wzrasta z 34 stopni do 37 stopni, powodując przegrzanie jąder.


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Eko pieluszki   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak