E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Zalety i etapy masażu według wieku dziecka

JPEG - 166.4 kb

Masaż Shantala to tradycyjny masaż indyjski, posiadający tysiącletnią tradycję. Według ajurwedy praktykuje się go od 28 dnia po narodzinach do około 2 roku życia i jest on przekazywany rodzicom przez babcie.

Masaż - to nie nowość dla noworodka
Sam masaż nie jest czymś nowym dla noworodka, choć w pierwszych dniach powinniśmy masować krótko i bardzo delikatnie. Sama natura podejmuje masaż dziecka długo przed jego narodzinami. Najpierw maluszek pływa w brzuszku mamy, który jednak powoli zaczyna się na nim zacieśniać i zacieśniać. Początkowy delikatne głaskanie macicy przemienia się w nacisk, przeradzając się w końcu w rytmiczne skurcze i ruchy parte, które stymulują rozwój skóry i innych organów. Poród jest pierwszym tak intensywnym i mającym duże znaczenie dla dobrego startu w nowe życie.

Regularny, czuły masaż może zastąpić zabawki czy stymulatory, jakimi rodzice są karmieni przez producentów artykułów dla dzieci. W czasie masażu dziecko nie tylko dostaje dawkę bodźców sensorycznych, ale także buduje więź emocjonalną z rodzicem czy opiekunem. Bazę na całe życie. Masaż relaksuje, ale również może być prewencyjny czy leczniczy w przypadkach kolek, lęków czy problemów rozwjowych dziecka.

Wcześniaki
Również wcześniakom, które wydają się tak kruche, potrzebny jest do prawidłowego rozwoju pewien rodzaj nacisku na ich ciało. Dotyk ten nie może być samym głaskaniem, które może irytować, bo być bliskie łaskotaniu. Powinien być to odpowiednio dobrany nacisk położonych dłoni bądź tylko miękkich cześci palców na ciele wcześniaka. Badania Tiffany Field z Touch Research Institut dowodzą, że głaskanie nie wspomaga przybierania na wadze wcześniaków, w przeciwieństwie do gestów wykonywanych z pewnym naciskiem.

Nauka dobrego dotyku
Ważną funkcją częstego i regularnego masażu jest jego moc ochronna na całe życie w sferze seksualnej człowieka. Dziecko dowiaduje się, niewerbalnie, w sposób naturalny, co to jest dobry dotyk. Co się czuje, jak zachowuje się osoba, która dotyka z miłością, która robi to, aby nam coś podarować. Późniejsze kontakty będą na tym bazować.

Z wiekiem masaż przybiera inne formy

JPEG - 198.7 kb

Przez pierwsze 3 miesiące dziecko może polubić przede wszystkim masaż pleców i nóg. Nabierając zaufania w czasie masowania tych części ciała, da nam łatwiej później masować ramiona, klatkę piersiową, twarz. To czas zaznajamiania się ze swoim ciałem, ze środowiskiem zewnętrznym, z mamą czy tatą.

Wiek od 3 do 6 miesięcy to czas eksploracji różnych części ciała, próby przewracania się na bok i na brzuch. W tym czasie plecy mogą być mocno napięte, tak samo jak twarz. Dziecko zapewne znajdzie więcej przyjemności w masowaniu brzuszka, klatki piersiowej i ramion. To czas kiedy dziecko zaczyna się dużo ruszać. Masujmy w kolejności, w jakiej dziecko daje się masować. Niech ona nadaje rytm.

Od 7 do 12 miesiąca dzieci są skupione przede wszystkim na przemieszczaniu się (pełzanie, raczkowanie, chodzenie). Masaż staje się czasami prawdziwym wyzwaniem. Będzie to mniej czas masażu relaksującego, a częściej czas zabawy czy rytuału przed zaśnięciem, Masaż nie koniecznie będzie wykonywany w swojej pełni. W tym okresie należy w szczególności wykazać się kreatywnością i cierpliwością. Śpiewanki, wyliczanki będą dużym wsparciem dla masującego rodzica, a dla dziecka świetnym bodźcem do rozwoju mowy.

Pod koniec pierwszego roku napięcie u dziecka może skupiać się głównie w nogach. Dziecko próbuje stać i chodzić. W tym czasie masaż może dzieci w ogóle nie interesować. Zmęczenie i stymulacja przychodzi przez samą nauką stawania i chodzenia. Być może trzeba będzie wykonywać jedynie część masażu, niektóre ulubione momenty dziecka albo w ogóle z niego zrezygnować na rzecz głaskania czy elementów masażu przy różnych okazjach (przytulanie się, zakładania rajstop, kąpiel).

W kolejnych latach, w 2-3 roku życia, dziecko zapewne z chęcią ponownie wróci do masażu. Będzie to dla niego czas przyjemnych wspomnień, może pojawi się drugie dziecko w rodzinie, które te wspomnienia rozbudzi. Trzylatek będzie być może sam chciał zacząć masować swojego braciszka czy siostrzyczkę. To będzie świetny czas na budowanie więzi między nimi, choćby miało to trwać 3 minuty. Starsze dziecko będzie uczyło się delikatności, przekona się, że maluszek nie jest tak kruchy. Młodsze zaś, zobaczy, że starszy nie tylko potrafi hałasować, gwałtowanie się poruszać, ale i delikatnie dotknąć.

Nie ma wieku granicznego dla masażu. Kiedy dziecko zaczyna być duże, że trudno jest nam je masować na naszych nogach czy pomiędzy naszymi nogami, zaczynamy go masować tak, jak masuje się dorosłych, siadając obok niego i adaptując gesty (więcej możesz dowiedzieć się w czasie naszych warsztatów masażu Shantala).

Źródło:
Leboyer Frédéricka Shantala. Un art traditionnel : le massage des enfants, Seuil.
McClure Vilmala, Le massage des bébés, Tchou, 2006.
Vyas Kiran, Belforti Danielle, Testas-Lemasson Sandrine, Le massage des bébés selon la tradition ayurvédique, Marabout, 2005.


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Masaż Shantala  Prace redakcyjne O masowaniu   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak