Kosmetyki pielęgnacyjne i wrażliwa skóra dziecka

0
2784

Pielęgnacja i dobór odpowiednich kosmetyków dla małego dziecka często jest dużym problemem dla rodziców zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Delikatna i wrażliwa skóra noworodka reaguje podrażnieniem i pieczeniem na większość dostępnych preparatów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych dla malucha i jakie składniki powinny się w nich znajdować?

Skóra to jeden z najważniejszych narządów u człowieka. Odpowiada za termoregulacje i ochrania narządy wewnętrzne. Skóra jest, narządem zmysłu odbierającym, bodźce – reaguje, na dotyk, nacisk i temperaturę. Skóra noworodka szczególnie w pierwszych dniach życia jest delikatna, cienka i bardzo wrażliwa. Naskórek dziecka ma słabo wykształconą warstwę rogową i nie stanowi jeszcze pełnej ochrony dla jego narządów wewnętrznych. Skóra dziecka potrzebuje około trzech lat, aby osiągnąć dojrzałość – przez ten czas odpowiednio dobrana pielęgnacja będzie wspierała skórę dziecka i chroniła ją przed podrażnieniami.

Kosmetyki pielęgnacyjne dla dziecka

Wybierając, kosmetyki pielęgnacyjne dla dziecka warto, zwrócić uwagę na atest. Przebadane klinicznie produkty z pozytywną opinią instytutu Matki i Dziecka są hipoalergiczne i nie zawierają substancji drażniących. Preparaty podzielone są na odpowiednie kategorie odpowiadające potrzebom malucha. Wśród kosmetyków znajdują się produkty przeznaczone do: kąpieli, nawilżania skóry, pielęgnacji pupy i preparaty ochronne zabezpieczające przed czynnikami atmosferycznymi.

Podczas wyboru odpowiedniego kosmetyku należy zwrócić uwagę na skład. W produkcie powinny zostać umieszczone substancje łagodzące, odżywiające i nawilżające skórę. Masło Shea, alantoina, D-pantenol, i witamina E to składniki, które nawilżą, zregenerują i ukoją podrażnioną skórę dziecka. W składzie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji malucha nie powinny znajdować się substancje drażniące m. in.: parabeny, konserwanty, silne środki zapachowe i barwniki. Detergenty takie jak SLS i SLES to środki silnie wysuszające i podrażniające skórę – SLS jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci z uwagi na fakt, że może kumulować się w organizmie. Detergenty zawarte są często, w mydłach, szamponach i płynach do kąpieli. Wybierając, kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci należy, zwrócić uwagę czy nie zostały umieszczone w ich składzie.

Skóra noworodka i skóra dziecka wymaga szczególnej ochrony i pielęgnacji. Używając, dobrych sprawdzonych kosmetyków z atestem dbamy, o bezpieczeństwo i komfort naszego malucha. Zapobiegamy podrażnieniom i chorobom skórnym, na które są szczególnie podatne ze względu na cienką i delikatną skórę.

Dodaj komentarz