Czym zajmuje się neurologopeda dziecięcy?
Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach mowa odgrywa olbrzymią rolę. Jest to jedna z najprostszych, a jednocześnie najbardziej podstawowych form komunikacji, z jaką możemy się spotkać. Tym sposobem możliwe jest wyrażanie naszych uczuć, emocji, oczekiwań, a także próśb czy konkretnych preferencji. Specjalistą zajmującym się wszelkimi zaburzeniami mowy, a także poprawną komunikacją pochodzenia neurologicznego. Przyjęło się, że maluchy swoje pierwsze wyrazy powinny wypowiedzieć miedzy 6. a 20. miesiącem życia. Co w przypadku, gdy tak się jednak nie stanie? Tutaj konieczna może okazać się wizyta u neurologopedy dziecięcego.
Neurologopeda dziecięcy a zaburzenia mowy
Zaburzenia funkcji mowy niestety są dość częstym problemem, z jakim muszą zmagać się rodzice, a także dzieci rodziców. Dlatego też coraz częściej zdarza się, że rodzice decydują się na skonsultowanie problemu ze specjalistą. Neurolog zajmuje się pracą z pacjentami, którzy zmagają się różnorodnymi dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego, maluchami np. z obciążonymi zespołami genetycznymi, zaburzeniami mowy i komunikacji, a u dorosłych np. zaburzeniami mowy o podłożu neurologicznym.
Zastanawiasz się, kiedy należy udać się do neurologopedy dziecięcego? Tutaj przesłanek jest co najmniej kilka, a oto najpopularniejsze z nich:
- maluch pochodzi z grupy ryzyka okołoporodowego lub z grupy ryzyka ciążowego,
- dziecko ma potwierdzone zaburzenia neurologiczne,
- u malucha dostrzegalne są zaburzenia jedzenia,
- dziecko zupełnie nie mówi lub wypowiadane słowa są niewyraźne, lub trudne do zrozumienia,
- dziecko nie reaguje na swoje imię,
- maluch nadmiernie się ślini,
- maluch ma trudności z gryzieniem,
- u dziecka widoczne są liczne opóźnienia ruchowe.
Czym zajmuje się neurologopeda?
W związku z tym, ze spektrum działań, którymi zajmuje się neurologopeda, jest bardzo szeroki, specjalista zajmuje się więc określoną grupą pacjentów. I tak dzieci będą kierowane zawsze do neurologopedy dziecięcego. Tym sposobem możliwa jest ocena i stopień problemu. Konkretne informacje można oczywiście uzyskać dopiero po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z rodzicami, przyjrzeniu się dokumentacji medycznej, czyli uzyskaniu pełnego obrazu choroby. Nie ulega wątpliwości, że w leczeniu zaburzeń mowy nie tylko u dzieci, ale również dorosłych kluczowym elementem jest czas, a co za tym idzie odpowiednia i szybka reakcja na problem. Tylko tym sposobem możliwe będzie znalezienie najwłaściwszego specjalisty. Neurlogopeda dziecięcy zwykle współpracuje także z poradnią logopedyczną, a niejednokrotnie także przedszkolami lub szkołami. Dzięki temu możliwość uzyskania pomocy i dostęp do praktycznej oraz profesjonalnej porady jest znacznie ułatwiony. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się także podzielenie się swoimi objawami z pediatrą np. podczas wizyty kontrolnej. Poszukiwania mogą zostać rozpoczęte także na własną rękę – tutaj decyzja należy już tylko i wyłącznie do rodziców pociechy.
Terapia u neurologopedy
Terapia u neurologopedy dziecięcego polega przede wszystkim na ćwiczeniach pamięci i myślenia, a także na nieustannym treningu mającym na celu poprawę koncentracji i skupienia. Kolejnym nieodzownym elementem jest stymulacja nadawania i odbierania mowy. Terapię trudno wyobrazić sobie bez prowadzenia dialogów, nieustannego powtarzania, a także tzw. mowie opowieściowej. Kolejne ważne aspekty, na których opiera się wizyta u neurologopedy dziecięcego to sprawdzenie m.in.:
- budowy aparatu mowy,
- sposoby oddychania,
- rozpoznawanie poszczególnych komunikatów,
- skontrolowanie poprawności słuchu,
- sposób połykania lub gryzienia.
Wszelkie zaburzenia mowy najlepiej widoczne są u dzieci około 2 lub 3 roku życia. W przypadku, gdy dwuletnia pociecha mówi bardzo niewiele lub wypowiadane przez nią słowa są bardzo trudne do zrozumienia, wówczas wizyta u neurologopedy dziecięcego może okazać się koniecznością. Nawet jeśli obawy okażą się zupełnie niesłuszne, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie nadmierna opiekuńczość niż zbagatelizowanie problemu. Jak już wspominaliśmy, w tym przypadku czas jest sprzymierzeńcem – to podstawowa zasada, o której należy bezwzględnie pamiętać.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.