Jak wprowadzać u dzieci pozytywne nawyki żywieniowe?

0
2536

To, czego dzieci uczą się w domu o porach posiłków i jedzeniu, jest ważne, ponieważ decyduje to o tym, jak myślą o jedzeniu przez resztę swojego życia.

1. Dzieci muszą widzieć, że jedzenie dobrego jedzenia jest przyjemną częścią życia.
2. Jeśli czas posiłków będzie czasem spędzanym z rodziną i przyjaciółmi, dowiedzą się, że czas posiłków może być przyjemnym i ważnym elementem dnia. W momencie, kiedy dzieci przeszkadzają przy przygotowaniu potraw, czują się nie potrzebne, może to spowodować, że w przyszłości nie chętnie będą pomagać rodzicom, a w dodatku posiłki będą się im źle kojarzyły.
3. Dzieci muszą nauczyć się rozpoznawać informację, które przekazuje im własne ciało, o tym, kiedy są głodne i kiedy mają dość jedzenia.
4. Muszą zachować równowagę między zdrowymi pokarmami, które jedzą każdego dnia, a jedzeniem odbiegającym od normy, takim jak podczas przyjęć urodzinowych czy wyjazdów.
5. Ważne jest by dzieci, dowiedziały się, jak wygląda robienie zakupów, przygotowywanie potraw oraz sprzątanie po posiłkach.
6. Rodzice, którzy ciężko pracowali, aby przygotować posiłek, mogą czuć złość lub ból, jeśli dzieci nie chcą tego jeść. Należy jednak pamiętać, że nie mamy wpływu na to, czy odczuwamy głód, czy nie, tak samo jest z dziećmi. W dodatku każdy ma potrawy, które lubi bardziej oraz te, za którymi nie przepada.

To jak wygląda jedzenie posiłków, ma ogromne znaczenie dla nawyków żywieniowych dzieci i ich podejścia do jedzenia w przyszłości.

1. Czas posiłków powinien być czasem rodzinnym, spędzanym w spokoju. Warto zadbać o to, by chociaż kilka razy w tygodniu spożywać posiłek wspólnie. W wielu rodzinach posiłki są spożywane osobno bądź przed telewizorem. Nie pomaga to rozwijać zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci. Może również prowadzić do częstszego spożywania posiłków, które nie są zdrowymi wyborami.
2. Warto zaakceptować fakt, że małe dzieci mogą podczas jedzenia zrobić bałagan, warto jednak dać im możliwość samodzielnego jedzenia. Nie należy zmuszać dziecka do pozostania przy stole do końca posiłku, jeżeli skończyło ono jeść, sprzyja to bowiem nudzie a w rezultacie jeszcze większemu bałaganowi.
3. Jeżeli dziecko nie chce zjeść posiłku, można spróbować zaprosić rodzinę lub znajomych, to zaskakujące jak towarzystwo wpływa na apetyt u dzieci.
4. Warto dawać dziecku do spróbowania każdego rodzaju pokarmu, nowe smaki i zapachy sprawią, że dziecko będzie mogło sprawdzić, co mu smakuje, a co nie jest ulubioną potrawą.
5. Nie powinno się przekupywać dziecka np. deserem po zjedzonym obiedzie. Jeżeli deser jest przygotowany, powinien on być po prostu częścią posiłku.
6. W miarę możliwości dziecka i jego wieku warto pokazywać na zakupach produkty, które są zdrowe i te, które nie są najlepszej jakości. Warto uczyć dzieci czytania etykiet.
7. Pozwalając dzieciom wybierać jedzenie lub przepis na posiłek raz w tygodniu, można z niejadka zrobić smakosza.
8. Nie warto karać dzieci za nie jedzenie posiłków, łatwiej nauczyć zdrowych nawyków żywieniowych, wtedy kiedy z jedzenia nie robi się wielkiej sprawy.

Nawyki żywieniowe u dzieci są niesamowicie ważne, kiedy rodzice nauczą maluchy wybierać odpowiednie pokarmy, pokażą co, jest zdrowe a co nie, pozwolą dzieciom podejmować decyzje związane z przygotowywaniem posiłków, wtedy dorosły człowiek, na którego wyrośnie owo dziecko, nie będzie borykał się z problemami związanymi z żywieniem.

Leave a reply