Jak wychowywać dziecko zgodnie z nurtem eko?

0
2438

Starasz się żyć ekologicznie, ograniczasz jedzenie mięsa, a także jesteś zero waste. I potem w twoim ustabilizowanym życiu pojawia się mały człowiek, który wszystko dezorganizuje, przewraca twój świat (i wypracowane nawyki) do góry nogami. Jak to wszystko pogodzić ze sobą?

Co to jest ekorodzicielstwo? Ekologiczne wychowanie dzieci

Ekologiczne wychowanie dzieci jest proste i trudne jednocześnie. To zgodne z naturą działania, mające na celu pielęgnacje dziecka, zapewnienie mu dobrych warunków do rozwoju. Choć brzmi to enigmatycznie, najlepiej ekorodzicielstwo zrozumieć na konkretnych przykładach, które dotyczą m.in. takich obszarów jak dieta, codzienna pielęgnacja, a nawet ubranka.

Eko maluch powinien mieć jak najmniejszy kontakt z chemią, a także z przetworzoną, modyfikowaną żywnością. Dobrze, jeśli podczas wychowania, generowanych jest jak najmniej śmieci (np. poprzez stosowanie pieluszek wielorazowych). Niemniej istotny jest też stały kontakt z naturą.

I na wstępie pisaliśmy, że ekorodzicielstwo jest proste i trudne jednocześnie. Dlaczego? Ponieważ, choć opiera się tak naprawdę na niedrogich, mało skomplikowanych działaniach, to często są one bardziej czasochłonne, wymagają zaangażowania ze strony rodziców. Naszym zdaniem ekologiczne wychowanie powinno być dopasowane do ciebie, twoich możliwości i zasobów. I mamy wskazówki, jak to zrealizować. Dodatkowo porady o wychowaniu dziecka publikuje swiatmamy.pl, z których możesz skorzystać, jeśli będziesz mieć konkretny problem.

Zdrowa dieta dla dzieci

Zaleca się, aby w miarę możliwości jak najdłużej karmić dziecko piersią, gdyż mleko matki jest dla niego najbardziej wartościowe, buduje odporność, a także wzmacnia więź emocjonalną. Gdy zaczniesz rozszerzać dietę malucha, ważne jest, aby unikać produktów przetworzonych, gotowych. Czyli w praktyce chodzi o to, aby gotować domowe jedzenie, składające się z pełnowartościowych składników.

Jeśli jest taka możliwość, kupuj ekologiczne warzywa i owoce, mięso. Można zapisać się do lokalnej kooperatywy spożywczej, dzięki czemu będziesz wspierać pobliskich rolników, oszczędzając jednocześnie.

Naturalne kosmetyki, środki czystości bez chemii

Na początku wspominaliśmy, że powinno się ograniczyć kontakt z toksyczną chemią. Polega to na stosowaniu naturalnych kosmetyków, a także środków czystości. Można je zrobić samodzielnie lub kupić gotowe, w sklepie. I wcale nie muszą być one o wiele droższe, można je także znaleźć w popularnych drogeriach, w korzystnej cenie. Wystarczy czytać skład lub śledzić blogi, których autorki/autorzy analizują takie produkty pod kątem zawartości szkodliwych konserwantów, detergentów.

Produkty wielorazowe, zero waste

Stosowanie produktów wielorazowych jest jednym ze sposobów na ograniczenie ilości śmieci, aczkolwiek tutaj musimy przyznać, że czasami jest to trudne, np. wtedy, gdy w grę wchodzą pieluszki materiałowe, wielokrotnego użytku. Ale dotyczy to także zakupu ubranek, mebli czy zabawek używanych. W ten sposób nie tylko dbasz o środowisko, ale przy okazji oszczędzasz.

Na koniec zachęcamy też do tego, aby dawać drugie życie różnym przedmiotom. I przy okazji podpowiadamy, że może to być kreatywny sposób na zabawę z dzieckiem.

Leave a reply

Więcej publikacji