Puzzle dla dwulatka

0
2474

Czy dwulatki układają już samodzielnie puzzle lub czy mogą się tego nauczyć? Puzzle z ilu elementów nadają się dla dwulatka? Z tym pytaniem borykają się rodzice oraz urodzinowi goście, którzy chcą zakupić maluchowi właśnie taki prezent.

Podstawowa odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli sami nie jesteśmy rodzicami dziecka, któremu chcemy zakupić taki prezent, najpierw zapytajmy o to opiekunów. To oni najlepiej wiedzą, czy ich dziecko zapoznało się już z koncepcją puzzla. W większości odpowiedź będzie brzmiała „tak”, ale nadal nie wiemy z ilu elementów powinny się składać puzzle dla malucha, by nie były dla niego ani zbyt proste ani zbyt trudne.

Etapy zapoznawania dziecka z układankami

Pierwsze puzzle to takie dwuelementowe, najlepiej z podstawowymi zwierzątkami. Najpierw pokazujemy dziecku jak to w ogóle działa, że dwa elementy się ze sobą składają. To zazwyczaj nie jest problematyczne i maluch załapie o co chodzi.

Następnie pokazujemy mu, że te dwa elementy dały nam obrazek znajomego zwierzątka i uczymy wyszukiwania wśród wszystkich puzzelków dwóch, które złożą się w oczekiwany przez nas obraz.

Innym rodzajem układanek, które są przeznaczone na sam początek, to takie, które mają pewną formę, np. lwa i jest kilka elementów, które dopasowane do formy dadzą obrazek. Zazwyczaj linie dodatkowo pokazują, jaki kształt będzie wymagany w danym miejscu.

Stopniowo zwiększamy ilość elementów w układance, jak już widzimy, że dany skład jest opanowany przez dziecko, ale jeszcze go to nie nudzi.

Przy zwiększaniu ilości elementów w układance powinniśmy pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach:
1. Im większe elementy tym łatwiej będzie dziecku je do siebie dopasować. Dwulatki nie mają jeszcze wysokiej precyzji i sprawności manualnej, która pomoże mu w dopasowaniu drobnych elementów do siebie.
2. Wybierajmy puzzle, które mają duże, wyraźne obrazki. Osobiście uwielbiam układ planetarny wydawnictwa CzuCzu, w którym na jednym elemencie układanki jest bardzo wyraźny obiekt, który łatwo połączyć z innym. Wiadomo po prostu czego szukać. Składają się one z 24 elementów i są świetnie wykonane.

Dwulatek, z którym dużo się pracuje nad puzzlami i cieszy go taki rodzaj zabawy jest zdolny do skupienia się nad układankami złożonymi z 30 czy 40 elementów. Wszystko zależy od dziecka i od tego, czy rodzicom układanie puzzli również sprawia przyjemność.

Dodajmy, że jest to wspaniała rozrywka, wszechstronnie rozwijająca, ucząca dostrzegania szczegółów i kolorów, a także wspomagająca cierpliwość i skupienie na jednej zabawie.

Leave a reply