Jaka dieta dla dzieci z Aspergerem będzie najlepsza?

0
4184

Zespół Aspergera jest najczęściej diagnozowany u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Dzieje się tak, ponieważ funkcjonowanie w dużej grupie oraz dostosowanie się do norm społecznych sprawiają kilkulatkom z ZA duży problem. Istotnym elementem terapii ZA jest dieta. Zatem, jaka dieta dla chorych na Zespół Aspergera będzie najlepsza?

Podstawową zasadą w planowaniu posiłków jest eliminacja cukru. Dotyczy to także miodu oraz syntetycznych słodzików, jak i produktów zawierających syrop glukozowo- fruktozowy. Dieta dla dzieci z Aspergerem jest także oparta na ograniczeniu bądź wykreśleniu z menu, glutenu.

Jeśli zastanawiamy się, jaka dieta dla chorych na Zespół Aspergera będzie najlepsza, powinniśmy poradzić się dietetyka. Dzieci z ZA mają specyficzne upodobania żywieniowe, cechuje je pewna sztywność w tej kwestii. Wiele maluchów lubi konkretne tekstury pożywienia; gładkie, chrupkie lub wręcz przeciwnie, śliskie.
Pamiętajmy, że dieta dla dzieci z Aspergerem powinna być bogata w zielone warzywa. Możemy podać ogórka, sałatę, fasolę gotowaną lub groch. Jeśli dajemy dziecku marchewkę, nie gotujemy jej, lecz dajemy na surowo.
Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka dieta dla chorych na Zespół Aspergera będzie odpowiednia, musimy pilnie obserwować dziecko. Jeśli po zjedzeniu jakiegoś produktu, widzimy roztargnienie, nasilenie stereotypii lub zachowania agresywne, musimy natychmiast podjąć działania.

Dowiedziono, że dzieci, które uczęszczają na terapię, w tym terapię integracji sensorycznej, oraz stosują dietę według wytycznych są spokojniejsze i lepiej sobie radzą w sytuacjach społecznych.
Istotnym elementem w takim żywieniu jest suplementacja. Dieta dla dzieci z Aspergerem powinna być uzupełniana o żelazo, witaminę D oraz tran. W szczególności witamina D jest niezwykle ważna, z uwagi na ograniczenie lub eliminację w diecie produktów mlecznych, nabiału, w tym także masła.

Jeżeli nie wiemy, jaka dieta dla chorych na Zespół Aspergera będzie naprawdę skuteczna, nie powinniśmy eksperymentować na własną rękę. Doświadczony specjalista w dziedzinie żywienia oraz lekarz prowadzący chorego, powinien udzielić nam niezbędnych wskazówek. Nie zapominajmy też o okresowych badaniach, które pozwolą wyłapać ewentualne niedobory na wczesnym etapie i zmodyfikować dietę, lub wprowadzić suplementy.

Leave a reply