Pielęgnacja dla skóry suchej – co musisz wiedzieć?

0
667

Skóra sucha i wrażliwa wymaga szczególnej pielęgnacji, aby uniknąć zmian i zaburzeń w jej prawidłowych funkcjach. Warto rozpieszczać ją od samego początku, aby wyglądała zdrowo, młodo i świeżo. Skóra jest największym organem ludzkiego ciała. W wieku dorosłym ma łączną powierzchnię prawie 2 metrów kwadratowych i waży około 3 kilogramów. Grubość skóry waha się od 0,5 do ponad 5 mm. Jest cieńsza tam, gdzie nie jest narażona na zużycie i naprężenia, a grubsza w najbardziej intensywnych miejscach pracy. Czym charakteryzuje się skóra sucha i jak o nią dbać? Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry skłonnej do atopii i nadmiernie suchej?

Przyczyny suchości skóry

Po czym poznać, że Twoja skóra jest sucha? Jeśli Twoja skóra po umyciu twarzy jest napięta i lubisz nakładać kremy zaraz po umyciu twarzy, prawdopodobnie masz suchą skórę. Niepokojące objawy często pojawiają się również w ciągu dnia – skóra może nawet złuszczać się. Lekkie mleczko może je tylko chwilowo ukoić, tylko gęsty krem może sprawić, że poczujemy się odpowiednio nawilżeni. Każda zmiana pogody – mróz, słońce, wiatr – również może stać się problemem. Profesjonalna pielęgnacja może również powodować wysuszenie skóry. Suchość i łuszczenie pojawiają się czasem po zabiegach na bazie kwasów lub po stosowaniu kosmetyków zawierających retinol. Sucha skóra może dotknąć każdego, nawet osoby ze skórą tłustą. W tym przypadku mówimy o skórze tłustej, odwodnionej.

Skóra sucha a odwodniona

Po pierwsze, musimy powiedzieć, że sucha skóra to nie to samo, co skóra odwodniona! Jak wspomnieliśmy, sucha skóra wytwarza bardzo mało sebum. Z kolei skóra odwodniona to skóra, która utraciła znaczną ilość wilgoci w wyniku transepidermalnej utraty wody. Zdecydowanie – skóra sucha jest bardziej podatna na odwodnienie, ponieważ jej warstwa lipidowa jest z natury słabsza. Ale cera tłusta i mieszana też może być odwodniona, zwłaszcza jeśli używamy za dużo matującego makijażu lub zbyt często stosujemy peelingi. Trudno to odróżnić, ale skóra sucha i odwodniona wymagają bardzo podobnych zabiegów – przede wszystkim przywrócenia nawilżenia i wzmocnienia bariery lipidowej. Skóra tłusta i mieszana jest bardziej podatna na różnicę. Wtedy typowymi objawami odwodnionej skóry są uczucie ściągnięcia zaraz po umyciu i uczucie tłustości w ciągu dnia.

Codzienna pielęgnacja skóry suchej

Rano po przebudzeniu zmyć pozostałości preparatów nałożonych wieczorem. Do tego w przypadku cery suchej sprawdzą się delikatne pianki myjące i preparaty do mycia skóry atopowej. Nie zawierają ostrych detergentów, które mogłyby zakłócić barierę hydrolipidową skóry. W niektórych przypadkach jedyną kontrolą rano jest przetarcie twarzy wacikiem nasączonym płynem micelarnym. Po użyciu detergentów pH skóry może zostać zaburzone. Aby przywrócić jej fizjologiczne właściwości, użyj toniku do twarzy. W przypadku suchej skóry doskonale sprawdzają się preparaty w sprayu lub niestrzępiące się toniki żelowe, które nie wymagają wacika. Zaczynamy od dwóch kropli na dłoni, następnie całość wklepujemy w skórę twarzy.

Zabiegi kosmetyczne dla skóry suchej

W salonach kosmetycznych można zamówić specjalistyczne zabiegi dla skóry suchej i wrażliwej. Najczęściej stosowane są zabiegi odżywcze, dotleniające, nawilżające i ujędrniające. Wykonując taki zabieg kosmetyczka dba również o dekolt, szyję i okolice ust. Typowy zabieg w gabinecie kosmetycznym rozpoczyna się od wstępnego oczyszczenia, po którym następuje tonizacja i złuszczanie naskórka w celu usunięcia zrogowaciałych skórek na twarzy i szyi. Rób to delikatnie przez nie więcej niż 2 do 3 minut. Następnie całkowicie usuń płatki wodą. Następnie nałóż składniki aktywne w postaci serum lub ampułek, a następnie nałóż odżywczą maskę na twarz i szyję na około 20 minut. Po zmyciu maseczki nałóż krem pielęgnacyjny na okolice oczu i pozostałą część twarzy.

Źródło informacji:

Leave a reply