Kiedy konieczna jest konsultacja lekarska, gdy dziecko ma gorączkę?

0
2669

Pojawienie się podwyższonej temperatury u dziecka zawsze wywołuje u rodziców zaniepokojenie, im dziecko mniejsze tym stres większy. Ogrom informacji, jaki jest nam serwowany każdego dnia, na każdy temat sprawia, że czujemy się wielokrotnie zagubieni i nie wiemy gdzie szukać rzetelnej treści. W poniższym tekście postaram się tę wiedzę usystematyzować.

Czym właściwie jest gorączka?

Gorączka sama w sobie nie jest chorobą, jest reakcją obronną organizmu na czynniki chorobotwórcze, takie jak wirusy, bakterie i grzyby.
Zwiększona temperatura budzi do działania układ odpornościowy organizmu, pobudza go do walki z czynnikami wywołującymi chorobę, zwiększa ukrwienie tkanek, hamuje rozwój i działanie wirusów, na które nie ma żadnego skutecznego lekarstwa. Podawanie w takim wypadku leków na obniżenie temperatury powoduje to, iż osłabiają się siły obronne organizmu.

Właściwa temperatura u zdrowego dziecka wynosi 36, 6 – 37, 5 C, należy pamiętać, że zawsze rano jest niższa niż wieczorem. W sytuacji, gdy na termometrze pojawia się 38 C, mówimy o podwyższonej temperaturze, tzw. stan podgorączkowy. Umiarkowana gorączka mieści się w granicach 38 – 39 C, dopiero gdy pomiar temperatury wskazuje nam powyżej 39 C mamy do czynienia z wysoką gorączką.

Warto wiedzieć, jakie są przyczyny gorączki, by móc z nią skutecznie walczyć.

– infekcje wirusowe i bakteryjne górnych i dolnych dróg oddechowych
– zakażenie dróg moczowych.
– infekcyjne biegunki wirusowe i bakteryjne, rotawirusy
– zapalenie ucha środkowego,
– ząbkowanie u niemowląt
– rumień nagły zwany też trzydniówką
– reakcja poszczepienna
– choroby wieku dziecięcego: świnka, odra, różyczka, ospa wietrzna
– zakażenie meningokokami, pneumokokami.

Kiedy konieczna jest konsultacja lekarska?

Wielu rodziców zastanawia czy należy przy każdej podwyższonej temperaturze umówić się na wizytę z lekarzem. Otóż nie.

Sytuacja, która wymaga pilnej konsultacji, jest wtedy, gdy:

– gorączka nie spada przez trzy doby, a przy podaniu leków na obniżenie temperatury organizm nie reaguje
– kiedy przekroczy 40 C i nie spada po podaniu lekarstw przeciwgorączkowych
– sytuacja, w której pojawiają się drgawki
– gdy zaobserwujemy u dziecka sztywność karku, niemożność pochylenia się do przodu, wymioty i/lub drobna wysypka
– pojawienie się wysokiej temperatury u dziecka poniżej 6 miesiąca.

Podsumowując, gorączka nie jest wrogiem, ale daje sygnał, że organizm podjął walkę obronną z intruzami, które wtargnęły do organizmu.
Najważniejsze jest, aby pamiętać o tym, że przy gorączce wywołanej wirusami nie podajemy antybiotyków, natomiast zakażenie bakteryjne możemy zwalczyć dzięki kuracji antybiotykowej przeprowadzonej we właściwy sposób, czyli przede wszystkim podanie całej zalecanej dawki, nieprzerywanie jej w trakcie, nawet jeśli u dziecka pojawiła się znaczna poprawa, ponieważ może to spowodować nawrót choroby na dodatek ze zdwojoną siłą.
Dziecko, które przejawia jakiekolwiek objawy opisane powyżej, należy obserwować i absolutnie nie lekceważyć, nawet jeśli temperatura nie jest zbyt wysoka w początkowej fazie, to może się zmienić, czasem w niebywale szybkim tempie.

Leave a reply