Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci i młodzieży?

0
2263

Badania wykazują, że około 70% dzieci i nastolatków, od razu po przebudzeniu sięga po swój smartfon, lub odpala komputer.
Dzień bez komputera, czy telefonu to dzień pełen niepokoju dla młodych ludzi.
Dla ponad 69% dzieci i młodzieży telefon i komputer stanowi podstawowe źródło do codziennej komunikacji.

Czy jest to powód do niepokoju?
Zapewne w dobie dzisiejszych czasów, takie zachowania nie stanowią zagrożenia dla psychiki młodych ludzi, skoro prawie każdy z nas ma w domu smartfon i komputer. Jeśli dziecko potrafi dawkować sobie czas spędzony przed komputerem, nie mamy wielkich powodów do obaw.
Co innego jednak tyczy się sytuacji, kiedy dziecko wyłącznie używa komputera do gier, od których nie można go oderwać.

Gry komputerowe służą głównie do celów rozrywkowych, rzadziej do edukacyjnych. Młodzież zazwyczaj zaczyna grać w jakąś grę, aby umilić sobie czas, zrelaksować się i oderwać od rzeczywistości. To dobry sposób na nudę, gdy musimy zostać w domu. Jednak problem zaczyna się wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie odciągnąć dziecka od sprzętu elektronicznego.

Agresywne reakcje naszej pociechy na odłączenie komputera od prądu, czy w ogóle zwrócenie uwagi, że za długo już przy nim siedzi, powinny zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę.

Reagując szybko, jesteśmy w stanie błyskawicznie zapobiec rozwojowi uzależnienia od gier komputerowych u naszego dziecka. Musimy uważnie je obserwować, co robi po przebudzeniu się, czy po przyjściu ze szkoły od razu siada do komputera, oraz czy zamiast spania w nocy nasze dziecko któryś z kolei raz ją zarywa, by grać.

Na samym początku, dobrze jest zacząć rozmowę, powiedzieć co nas niepokoi i wysłuchać także co ma do powiedzenia a ten temat nasze dziecko. Może się zdarzyć, że młody człowiek nie dostrzega problemu, bo przecież każdy gra w gry w wolnym czasie. Wówczas my, jako rodzice widzimy to zupełnie inaczej z perspektywy drugiej osoby, która wszystko dokładnie obserwuje. Opuszczenie się w nauce, zaburzenia zachowania, niechęć do wyjścia na spacer, na rower, czy ogółem wyjście z domu staje się dla naszego dziecka problemem. Oderwanie go od komputera jest dla nas ciężkim wyzwaniem.

Gdy dziecko zaczyna zaniedbywać wszystko przez długie godziny spędzone na graniu, a my jestesmy w tym wszystkim całkowicie bezradni i żadna z wypróbowanych przez nas metod nie działa, czas aby skorzystać z pomocy psychologa.

Dobrze jest znaleźć osobę, która pracuje właśnie z dziećmi i młodzieżą uzależnioną od internetu i gier komputerowych. Ważne jest, aby na pierwsze spotkanie udała się cała rodzina. Psycholog, bądź terapeuta musi poznać stosunek dziecka do gier, oraz nasz pogląd na sytuację. Dzięki temu będzie w stanie wystawić diagnozę pedagogiczną, i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, aby pomóc w zwalczaniu uzależnienia u młodego człowieka.

Czasem może się okazać, że nasze dziecko jest już w zaawansowanym stadium uzależnienia, pojawia się nerwica, i dziecko sprawia znaczne problemy wychowawcze, jest to znak, że potrzebuje kilkutygodniowej izolacji od sprzętów elektronicznych. W takiej sytuacji psycholog kieruje nas do psychiatry dziecięcego, by ten wypisał skierowanie do specjalnego ośrodka dla dzieci i młodzieży uzależnionych od mediów społecznościowych oraz gier komputerowych, gdzie nasze dziecko zostanie odizolowane od wszystkiego co związane z elektroniką.
W takim ośrodku dziecko jest pod stałą obserwacją specjalistów, którzy mogą wdrożyć konkretne działania, bądź do terapii indywidualnej, dołączyć także farmakologiczną.

Po takiej kuracji, ważne jest wsparcie bliskich i wspólne uczęszczanie na terapię rodzinną. Uzależnienie od gier komputerowych destrukcyjnie wpływa na więzi rodzinne. Oczywiście, aby leczenie uzależnienia było skuteczne, nasze dziecko samo musi zdać sobie sprawę ze skali problemu.

Dobre nawyki muszą zostać utrzymane, a dostęp do internetu i do komputera powinien zostać ograniczony. Możemy również opowiedzieć o istocie problemu w szkole, do której uczęszcza nasze dziecko, gdzie grono pedagogiczne zaoferuje pomoc i poświęcił naszemu dziecku szczególna uwagę.

Leave a reply