Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?

0
393

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, jak cenna jest znajomość obcego języka. Dziecko natomiast może nie być tego świadome. Jak zachęcić je do nauki, aby czerpało z tego przyjemność?

Rozważ lekcje angielskiego

Oczywiście język angielski dzieci będą miały w szkole. Tam jednak nie mamy zbyt dużego wpływu na to, jak będzie wyglądać poziom zajęć. Niestety, kiepski nauczyciel potrafi zniechęcić do nauki danego przedmiotu. Możemy mieć jednak wpływ na to, do jakiej szkoły językowej trafi nasza pociecha. W dzisiejszych czasach mogą być to również zajęcia online, na przykład: angielski z native speakerem dla dzieci. Warto sprawdzić, jaką renomą cieszy się dane miejsce. W każdym razie odpowiedni nauczyciel może sprawić, że nasze dziecko pokocha naukę angielskiego.

Niech nauka sprawia przyjemność

Do nauki nie warto przymuszać, lepiej jest po prostu do niej zachęcać. Jako rodzic najlepiej znasz naturę swojego dziecka. Wiesz, kiedy się czymś przejmuje, a kiedy jest czymś podekscytowane. Z tego powodu możesz zauważyć, jakie metody nauki sprawiają mu największą przyjemność. Możecie połączyć naukę nowych słówek ze wspólną aktywnością. Na przykład pytaj się go od czasu do czasu, jak po angielsku nazwałoby dany przedmiot lub kolor. Mówiąc wprost, staraj się czasami „przemycić” angielski do zabawy. W ten sposób zacznie się on kojarzyć dziecku z przyjemnymi rzeczami.

Chwal dziecko za postępy

Oczywiście ważne jest także samo motywowanie. Dziecko może się szybko zniechęcić, jeśli uzna, że jest w czymś słabe. To czasami dzieje się w wieku szkolnym – kiepska ocena z jakiegoś przedmiotu może sprawić, że uczeń go nie polubi, a w efekcie zniechęci się do dalszej jego nauki.

Dlatego jeśli widzimy, że nasza pociecha nauczyła się nowego słowa, opanowała używanie konkretnego czasu, warto powiedzieć mu miłe słowo, a może nawet jakoś nagrodzić. Niech widzi, że dostrzegamy jego progres. Tak samo nie ma sensu krytykowanie dziecka, jeśli coś mu nie wyjdzie. Nie każdy ma dobre zdolności językowe, jednak przy odpowiednim podejściu można uporać się z takimi przeszkodami.

Rozmawiaj z dzieckiem w obcym języku

Dużo daje także wspólna rozmowa. Jeśli sami znamy angielski, to warto co jakiś czas odezwać się do dziecka w tym języku. Nawet nie chodzi o przeprowadzenie zaawansowanej konwersacji. Możemy skupić się na zadawaniu prostych pytań albo wydawaniu łatwych poleceń, na przykład „podaj mi sól”. W ten sposób dziecko będzie mogło oswajać się z językiem także w ciągu dnia.

Inne ciekawe metody, które mogą okazać się pomocne:

  • Robienie fiszek – to prosty sposób na zapamiętywanie nowych słówek;
  • Oglądanie bajek po angielsku – są produkcje specjalnie nastawione na naukę języka;
  • Wspólne czytanie prostych bajek po angielsku, gdzie rodzic może od razu sprawdzać, czy dziecko rozumie konkretne słowa bądź całe zdania.

Nauka angielskiego może być przyjemną rzeczą. Konieczne jest jednak odpowiednie podejście. Nabycie tej umiejętności może okazać się niezwykle cenne w przyszłości.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Leave a reply