Korepetycje na ratunek

0
2782

Jeśli twoje dziecko ma problem z nauką w szkole, to nigdy nie zrzucaj całej winy na nie. Pamiętaj o tym, że nauczyciel w szkole ma pod opieką całą klasę. Czasami, nawet przy największych chęciach, nie jest w stanie zająć się każdym uczniem indywidualnie, bo to byłyby już po prostu korepetycje w czasie godziny lekcyjnej. Bywają i tacy nauczyciele, którym się po prostu nie chce, ale to może pomińmy teraz milczeniem… Jakby nie było w przypadku naszego dziecka, to problem może się i tak pojawić. Często dochodzi do niego, gdy uczeń opuszcza lekcje np. z powodu choroby. Wystarczy, że dosyć często się przeziębia i nie jest na bieżąco z materiałem. Przychodzi do szkoły po chorobie, temat poszedł do przodu, zbliża się klasówka z zupełnie nowego, trudniejszego zagadnienia… Co szczególnie trudne może być do opanowania (chociaż w podstawowym zakresie), np. przy matematyce… Liczby nic nie mówią, nikt niczego nie tłumaczy od początku…

W tym przypadku jest jedno rozwiązanie – jeśli nie jesteśmy w stanie pomóc sami, to musimy znaleźć kogoś, kto będzie miał czas i chęci na tłumaczenie wszystkiego od początku. Tutaj wystarczy użyć jednego słowa – korepetycje. Nie każdy młody człowiek poradzi sobie sam np. ze wspomnianą matematyką, bo nie jest umysłem ścisłym i nie przychodzi mu to ot tak. Nie oznacza to jednak, że nie da mu się czegoś prosto wytłumaczyć, czyli że nie jest w stanie się czegoś nauczyć. W szkole podstawowej (a także i średniej) matematyka i inne zagadnienia nie są na poziomie, który nie jest do ogarnięcia nawet dla przeciętnego ucznia. Ten musi tylko chcieć się nauczyć i mieć możliwość nauczenia się. Wiadomo, że szkolne warunki nie wszystkim to zapewniają. Tutaj z pomocą muszą przyjść korepetycje. I nie muszą być one koniecznie ciągłe, czasami wystarczy pomoc doraźna, która zapewni dogonienie grupy, chociażby po wspomnianym powrocie do szkoły.

Jest to na pewno jedna z tych, rzeczy, których zaniechanie, oszczędzanie na nich to robienie krzywdy drugiemu człowiekowi. Skutki mogą być naprawdę opłakane. Bardzo łatwo komuś niesprawiedliwie przypiąć łatkę nieuka i spowodować, że te skutki będą się za nim ciągnąć i przez całe życie.

Dodaj komentarz