Kaszel suchy i mokry u dziecka

0
2899

Choroby wieku niemowlęcego i dziecięcego spędzają sen z powiek rodzicom, niestety jest tak, że dzieci wiele z nich po prostu muszą przejść, a dzięki temu nabywają odporność. Najczęstszą infekcją, jaka pojawia się w tym wieku, jest infekcja górnych i dolnych dróg oddechowych. Pierwszym z objawów, jaki można zaobserwować, jest kaszel. Postaram się usystematyzować wiedzę na temat kaszlu suchego i mokrego.

Co to jest kaszel?

Kaszel, mówiąc najprościej, jest to odruch obronny wspierający oczyszczanie górnych dróg oddechowych, który pojawia się w wyniku podrażnienia krtani lub oskrzeli. Towarzyszy on prawie każdej infekcji dróg oddechowych. Często jest uciążliwy, hałaśliwy utrudniający podstawowe czynności u dziecka. Może być mokry, może być suchy, towarzyszy mu gorączka lub nie. W takich sytuacjach rodzice wielokrotnie wpadają w panikę i natychmiast chcą biec do pediatry, jest to zrozumiałe bowiem, wynika to z ich troski o zdrowie i bezpieczeństwo malucha.

Jakie mogą być rodzaje kaszlu?

KASZEL SUCHY, pojawia się najczęściej przy infekcjach wirusowych przy zapaleniu gardła. Powstaje na skutek podrażnienia tzw. receptorów kaszlowych, które są umieszczone w oskrzelach, pojawia się on zwykle na początku infekcji, jest nagły, utrudnia sen i znacząco wpływa na samopoczucie dziecka. Kaszel suchy, jest określany też jako kaszel nieproduktywny, czyli że nie przyczynia się on do poprawy stanu dziecka. W takim przypadku należy podać lek przeciwkaszlowy, który spowoduje zahamowanie odruchu kaszlu, zwykle po kilku dnia przechodzi on w fazę kaszlu mokrego i wtedy należy zmienić lek na taki, który będzie rozpuszczał powstającą wydzielinę.

KASZEL MOKRY, zwykle objawia się odksztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych. Zwiększenie wydzieliny pojawia się na skutek podrażnienia oskrzeli przez wirusy, bakterie lub zanieczyszczenia powietrza, wtedy to wytwarzana jest wydzielina oskrzelowa, która przechodzi w kierunku krtani i gardła. Jest to mechanizm, który pozwala na oczyszczenie oskrzeli ze szkodliwych czynników. Pozbywanie się tej wydzieliny jest korzystne dla zdrowia dziecka.

Podawanie wtedy leków przeciwkaszlowych nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zamiast odkrztusić i pozbyć się tej wydzieliny, pozostaje ona w oskrzelach i staje się świetną pożywką dla bakterii. Najważniejsze jest, aby rozpuszczać tę wydzielinę i pobudzić do ewakuacji za pomocą inhalacji, delikatnego oklepywania oraz podawania leków wykrztuśnych, które mają za zadanie rozrzedzić tę wydzielinę.
Bardzo ważną rzeczą jest, że nie można tych leków podawać wieczorem, bo może to doprowadzić do tzw. zalania dróg oddechowych w czasie snu. Kolejną istotną rzeczą jest nawadnianie dziecka ciepłymi napojami.

W każdej sytuacji, kiedy widzimy, że ogólny stan zdrowia dziecka zmienia się, należy być czujnym i bacznie obserwować jak organizm radzi sobie z infekcją. Jeśli kaszlowi towarzyszy również katar, ale dziecko nie wykazuje nadmiernego spadku formy, możemy przypuszczać, że jest to łagodna infekcja wirusowa. Należy zastosować leczenie objawowe w domu, natomiast jeśli pojawią się niepokojące objawy jak duszność, świszczący przyspieszony oddech oraz widoczne przy wdechu wciąganie przestrzeni między żebrami, a do tego gorączka brak apetytu, wymioty, wysypka na skórze, należy niezwłocznie udać się na konsultację lekarską.

Każdy rodzic choć raz niestety, może się spotkać z taką sytuacją, należy oczywiście zachować zdrowy rozsądek, a w momencie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących symptomów należy zwrócić się koniecznie do lekarza pediatry, który pomoże choremu dziecku. Należy wiedzieć, że kaszel to jeden z obronnych mechanizmów, jakimi dysponuje organizm człowieka.

Leave a reply