Jak wybrać najlepszą nianię dla naszego dziecka?

0
2995

Wiadomym jest, że powierzając naszą pociechę innemu człowiekowi, chcemy mieć pełne zaufanie, że nasze dziecko będzie w dobrych rękach, a pod opieką niani będzie czuło się prawie tak samo, jak przy rodzicach.

Kim jest niania?

Niania, opiekunka to zawód znany od bardzo dawna. Kiedyś starsze panie opiekowały się potomkami zamożnych rodzin. Dziś niania ma przede wszystkim pomóc dwójce pracujących rodziców w opiece nad maluchem.

Skąd wziąć dobrą nianię?

Najłatwiejszą metoda znalezienia odpowiedniej niani jest tzw. „poczta pantoflowa”. Jeśli, któraś z Twoich znajomych kiedyś powierzyła swoja pociech niani i ta się sprawdziła, też możesz skorzystać z jej usług.
Z pomocą mogą Ci przyjść również agencje zatrudniające nianie. Będziesz miała świadomość i pewność, ze kandydatki są profesjonalnie sprawdzane, a także będziesz miała wgląd do ich CV.
Internet i serwisy internetowe tez będą kopalnia wiedzy. Istnieje mnóstwo profesjonalnych stron zrzeszających zawodowe nianie. Zaproś kilka na rozmowę, niech pozna Ciebie i dziecko, a Ty poznasz je. I wybierzesz najlepszą.

Czym się kierować przy wyborze niani?

Jeśli zaprosiłaś kandydatkę na rozmowę, zadawaj jej konkretne pytania, aby być pewną, że wybierasz kandydatkę, która na pewno Tobie odpowiada.

Oprócz tradycyjnych pytań o nazwisko, wiek i poziom wykształcenia, zapytaj też o:

– doświadczenie w opiece nad dziećmi i ile te dzieci miały lat,
– jakie zabawy z maluchami lubi, czy woli odpoczynek bierny, czy czynny,
– jak inicjuje zabawy z dziećmi,
– czy umie wykąpać, przebrać malucha,
– czy umie udzielić pierwszej pomocy,
– co robi w swoim wolnym czasie,
– jakie kursy ukończyła.

Wszystko to pozwoli Ci przybliżyć sobie sylwetkę przyszłej opiekunki dla Twojego dziecka. A im więcej pytań zadasz, tym lepiej.

Poza tym ważne są też kryteria, którymi sama się kierujesz podczas szukania niani:

– czy ma być osoba młodą, czy raczej starszą,
– czy może mieć własne dzieci, czy raczej wolisz osobę bezdzietną,
– czy opieka będzie w Twoim domu, czy u niani.

Pierwsze wyjście z maluchem

Wiadomo, że sam maluch też musi zaznajomić się z nową opiekunką. Niech pierwszy dzień z nową osobą, będzie najkrótszy, aby pociecha przywykła do nowej sytuacji.
Po powrocie zapytaj dziecko, jak się bawiło. Czy jest smutne, czy radosne. Co robiło z nianią, jak niania się zachowywała.
Ważne jest, aby obserwować też nianię – jak wita i jak żegna się z maluchem, jaki ma kontakt z maleństwem.

Jeśli masz zastrzeżenia, choćby najmniejsze do kandydatki na nianię, lepiej odpuść sobie taką osobę. Opiekunka do Twojego dziecka musi być przede wszystkim cierpliwa i pomocna. Krzyk i klaps odpadają, jako metoda wychowawcza. Kieruj się też intuicja.
Pamiętaj, że niania zostaje z Twoim dzieckiem podczas Twojej nieobecności, musisz zatem ufać jej w 100 procentach.

Leave a reply