Trymestry w ciąży

0
4103

Prawidłowa ciąża trwa około czterdziestu tygodni, co odpowiada dziewięciu miesiącom, które dzielą się na trzy trymestry. Co dzieje się z ciałem kobiety oraz jej dzieckiem w poszczególnych etapach ciąży? Sprawdź!

Pierwszy trymestr

Etap ten to pierwsze 12 tygodni ciąży. Jest to niezwykle ważny czas w procesie rozwoju dziecka, gdyż wtedy zaczynają się kształtować wszystkie najważniejsze narządy małego organizmu, tworzące między innymi: układ pokarmowy, nerwowy, kostny czy krwionośny. Dlatego tak ważne jest, aby w początkowym okresie ciąży wnikliwie konsultować z lekarzem wszystkie przyjmowane lekarstwa. Płód nie jest jeszcze dostatecznie chroniony przez dopiero kształtujące się łożysko, dlatego w sposób szczególny narażony jest na działanie czynników zewnętrznych.

W pierwszym trymestrze ciąży Twoje ciało ulga pierwszym przemianom. Piersi stają się większe i bardzo wrażliwe na dotyk. Włosy i paznokcie mogą być bardziej kruche i podatne na uszkodzenia. Prawdopodobnie zaczynają dokuczać Ci wymioty oraz ogólny spadek kondycji. Jeśli częściej niż zwykle odczuwasz zmęczenie i senność – wsłuchaj się w swój organizm i nie forsuj go ponad miarę. Jeśli odczuwasz potrzebę odpoczynku – zwolnij. Huśtawki nastrojów? – Tak, to normalne! W tym okresie możesz naprzemiennie odczuwać silne przygnębienie jak wielką euforię.
Pod koniec 12 tygodnia ciąży ważysz już około 2-3 kg więcej, choć jeśli dokuczały Ci mdłości, możliwy jest również niewielki spadek wagi. Na tym etapie ciąży nie musisz więcej jeść – zapotrzebowanie energetyczne Twojego organizmu wzrasta w niewielkim stopniu.

Drugi trymestr

Rozpoczyna się w 13 a kończy pod koniec 27 tygodnia ciąży. W tym okresie maluch zaczyna słyszeć pierwsze dźwięki a jego ciało pokrywa się delikatnym meszkiem. Następuje rozwój łożyska – swoistej bariery, chroniącej dziecko przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz umożliwiającej mu: oddychanie, odżywianie oraz usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Dziecko zaczyna intensywnie wymachiwać rączkami i nóżkami, co już po 16 tygodniu ciąży możesz zacząć odczuwać.

W drugim trymestrze zaczynasz się lepiej czuć. Zazwyczaj poranne mdłości ustępują a poczucie ogólnego i przewlekłego zmęczenia mija. Jesteś pełna energii, a nieduży jeszcze brzuszek pozawala Ci na zachowanie aktywności fizycznej. Zwróć uwagę na stan swojej skóry, gdyż w tym okresie mogą pojawić się rozstępy. Można im przeciwdziałać stosując odpowiednie dla kobiet w ciąży kosmetyki.

Początkiem tego trymestru jesteś pełna energii, a nieduży jeszcze brzuszek pozawala Ci na zachowanie aktywności fizycznej. Pod koniec 27 tygodnia możesz odczuwać niewielkie bóle kręgosłupa i obrzęki nóg – dlatego w tym czasie zrezygnuj z wysokich obcasów i regularnie ćwicz. Rozrastająca się macica powoli zaczyna uciskać pęcherz moczowy (dlatego częściej biegasz do toalety) oraz żołądek ( skutkiem może być zgaga).
Dzienne zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o około 300 kalorii

Trzeci trymestr

Początek trzeciego trymestru to 28 tydzień ciąży – etap ten trwa aż do narodzin dziecka. Maluch rośnie, rozwija się i żywo porusza. W tym okresie następuje intensywny rozwój płuc dziecka. Twoje piersi znów rosną, przygotowując się do laktacji. Pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające – delikatne, bezbolesne skurcze macicy, które przygotowują ją do porodu. Prawdopodobnie odczuwasz ogólne zmęczenie, spowodowane głownie intensywnym wzrostem wagi. Ból kręgosłupa oraz obrzęki nóg mogą stać się szczególnie dokuczliwe, dlatego zadbaj o wypoczynek i regenerację organizmu. Ten czas poświęć przygotowaniom do narodzin maluszka. Powodzenia!

Leave a reply

Więcej publikacji