Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?

0
1196

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest dobry moment na wizytę z dzieckiem u logopedy. Duża część rodziców czeka z tym do 3 roku życia lub zdaje się na opinię przedszkoli w tej kwestii. Choć nie jest to błąd, to warto  wiedzieć, że im wcześniej zaczniemy pracować z naszą pociechą, tym szybsze efekty będziemy obserwować. Nie jest tajemnicą, że do 3 roku życia rozwój mowy powinien iść w parze z rozwojem ruchowym, jednak bardzo wielu rodziców bagatelizuje tę kwestię i skupia się wyłącznie na doskonaleniu sprawności manualnej i ogólnym rozwoju fizycznym, stawiając komunikację na drugim planie. Dzieje się tak, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że opóźnienie mowy może mieć ogromny wpływ na kontakty społeczne, postępy w nauce i poczucie własnej wartości.

Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?

Logopeda to specjalista zajmujący się dziećmi, które wykazują problemy z porozumiewaniem się. Żeby oszczędzić dziecku stresu związanego z niezrozumieniem przez dorosłych i rówieśników warto udać się już z niemowlęciem do logopedy, żeby wykluczył ewentualne nieprawidłowości w budowie aparatu mowy. Podczas takiego spotkania logopeda sprawdzi, czy u maluszka nie ma nieprawidłowości w postaci zwężenia przegrody nosowej, zbyt krótkiego wędzidełka, źle ukształtowanego podniebienia i wielu innych czynników, które w późniejszym czasie mogłyby mieć niekorzystny wpływ na rozwój mowy u małego dziecka. Dlatego najlepszym momentem na wizytę u logopedy będzie moment, w którym rodzic zorientuje się, że jego pociecha nie gaworzy w określonym dla niemowląt czasie, to warto udać się na pierwszą wizytę do logopedy. podobnie jest z opóźnieniem w innych sferach mowy takich jak głośny śmiech, powtarzanie pierwszych sylab i słów.

Gabinet logopedyczny Katowice- etapy współpracy

Pierwsza wizyta dziecka u logopedy może być dla niego stresująca, dlatego warto wcześniej przygotować małego człowieka na to, co nastąpi. Pierwszym etapem spotkania będzie diagnoza, podczas której specjalista określi w jakiej płaszczyźnie leży problem. To zazwyczaj rozmowa lub zabawa dostosowana do wieku i możliwości dziecka. Kolejną częścią będzie postawienie diagnozy, określenie złożoności problemu i wdrożenie terapii. Oczywiście każdy z etapów może potrwać. Niejednokrotnie okazuje się, że podczas prowadzonej terapii wprowadzana jest dodatkowa diagnostyka, której celem jest najlepsze dopasowanie programu terapeutycznego.

Jak przygotować dziecko do wizyty u logopedy?

Niektóre dzieci potrzebują czasu, żeby się otworzyć przed obcymi dla nich ludźmi, dlatego warto, aby rodzice w miarę możliwości przedstawiali dziecku, że czeka je wizyta u logopedy, czyli miłej pani lub pana, z którym będzie się świetnie bawić i będzie mogło swobodnie porozmawiać. Oczywiście informacje należy dostosować do wieku dziecka. Gabinet logopedyczny Katowice to miejsce przyjazne dla dzieci i w którym każdy maluch poczuje się swobodnie i bezpiecznie. Dokładamy wszelkich starań, żeby przychodzące do nas dzieci czuły się dobrze i pewnie, bo tylko w ten sposób będą w stanie zaufać specjalistom i z nimi współpracować. Żeby dodać dziecku otuchy podczas pierwszej wizyty, można pozwolić mu na zabranie ulubionej maskotki, odwagi może dodać też obecność rodzica. Wsparcie najbliższych jest ogromnie ważne nie tylko podczas pierwszej wizyty, ale również podczas trwającej terapii. Obecność rodzica podczas zajęć może pomóc dziecku zmotywować się do działania i z pewnością ułatwi ćwiczenia w domu, ponieważ rodzic będzie dokładnie wiedział jak wykonywać ćwiczenia.

Leave a reply