Bezpieczne meble dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

0
950

Przy zakupie mebli dla dzieci nie każdy rodzic zwraca uwagę, czy wybierane przez niego produkty spełniają wymagania bezpieczeństwa. O czym warto pamiętać przy dokonywaniu wyboru mebli do pokoju dziecka?

Dobre meble do pokoju dziecka, jak wskazuje blog meblowy Jupiter Meble, powinny spełniać szereg warunków. Przede wszystkim muszą być estetyczne, a także funkcjonalne, ale nie można zapominać także o kwestiach jak trwałość, ergonomia czy właśnie bezpieczeństwo. Co to znaczy, że meble dziecięce są bezpieczne? Jak je wybrać? Warto poznać te porady!

Bezpieczne meble do pokoju dziecięcego – czyli jakie?

Aby meble dziecięce mogły być bezpieczne, kluczowe znaczenie ma ich odpowiednia konstrukcja, która wpływa na ich użytkowanie pod kątem ryzyka, jakie mogą one wywołać.

Niebezpieczne meble do pokoju dziecięcego mogą być przyczyną wielu niebezpieczeństw, na przykład:

  • skaleczenia z powodu ostrych krawędzi, drzazg
  • upadki niestabilnych mebli, które mogą spowodować poważne urazy
  • przytrzaśnięcie palców przed szuflady, półki bez odpowiednich zabezpieczeń
  • niebezpieczeństwo wdychania szkodliwych oparów z farb, lakierów
  • ryzyko tworzenia się wad postawy przy użytkowaniu nieodpowiednio dobranych mebli

Wybierając bezpieczne meble do pokoju dziecięcego, można zatem zapobiec wielu zagrażającym dziecku sytuacjom, które mogą powodować negatywne konsekwencje również w przyszłości.

Jak wybrać bezpieczne meble dla dziecka?

By kupić meble dla dziecka, które rzeczywiście będą bezpieczne, trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników.

Przede wszystkim duże znaczenie ma tutaj sama budowa mebla, jak zostało wspomniane wcześniej. Pod uwagę należy wziąć projekt mebla, w tym jego ergonomię, stabilność, obecność odpowiednich zabezpieczeń, a ponadto materiały, jakie zostały wykorzystane do jego wykonania.

Przykładowo, kupując krzesła obrotowe dla dzieci, zaleca się wybranie krzeseł ergonomicznych, które mają dopasowaną do sylwetki dziecka budowę, dlatego zmniejszają one wtedy ryzyko nieprawidłowej postawy i tworzenia się wad kręgosłupa. Krzesło powinno mieć też szeroką regulację, aby można było łatwo dopasować je do małego użytkownika.

Gdy kupuje się meble do pokoju dziecka jak regały, szafy, komody, należy koniecznie zamocować je do ścian, aby zapobiec ich przewracaniu. Dziecięce harce mogą być przyczyną tragedii, gdy ciężka szafa przewrócić się na ziemię.

Warto też sprawdzić materiały zastosowane do wykonania mebli. Najlepiej wybierać te certyfikowane, wykańczane bezpiecznymi i nietoksycznymi farbami i lakierami.

Leave a reply