Suchy basen z kulkami a bezpieczeństwo dzieci

0
1044

Małe dzieci uwielbiają być aktywne i sporo część czasu spędzają, będąc w ruchu. Wymaga to dużej uwagi rodziców, żeby zapobiec różnym nieprzyjaznym sytuacjom. Warto też kupować tylko takie zabawki, które nie będą stanowiły żadnego zagrożenia. Do jednego z najbardziej ulubionych zajęć maluchów należy przebywanie w suchym basenie z kulkami. Czy to bezpieczna forma rozrywki? Czy jest się czego obawiać?

Funkcje suchego basenu z kulkami

Przede wszystkim suchy basen rozwija dziecko pod względem fizycznym. Ruch w najmłodszych latach życia odgrywa niezwykle ważną rolę i ma spore przełożenie na przyszłość. Zaniedbywanie aktywności niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji takich jak problemy z uprawieniem sportu, czy zaburzenia mięśniowe. Smyk otrzymuje też wzór zdrowych nawyków. Zapamięta, że ruch to zdecydowanie zdrowsza opcja spędzania czasu niż siedzenie przy komputerze lub z telefonem w ręku. Pamiętajmy, iż już od początku życia malucha warto go uświadamiać w tego typu kwestiach.

Ponadto dziecko rozwija się nie tylko fizycznie, ale również umysłowo. Przebywanie w basenie z kulkami wymaga myślenia, gdyż poruszanie się w takim miejscu nie należy do najłatwiejszych zadań dla malucha, co stanowi bardzo duży atut. Nie można sobie wyobrazić lepszego połączenia niż nauka poprzez zabawę. Dajmy maluchowi przestrzeń do rozwoju na każdym polu, a za kilka lat docenimy, gdy zobaczymy jego łatwość przy wykonywaniu wielu czynności.

Czy basen z kulkami ma jakieś zabezpieczenia?

Oczywiście żadna zabawka dla małych dzieci nie nadaje się użytku, jeśli może spowodować zagrożenie. Wtedy choćby największy ewentualny rozwój smyka schodzi na dalszy plan. Po pierwsze bezpieczeństwo, a dopiero później cała reszta. Czy w przypadku korzystania z suchego basenu z kulkami mamy się czego obawiać? W zupełności nie! Producenci dopracowali najdrobniejsze szczegóły, dzięki czemu ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku zostało ograniczone do absolutnego minimum. Przykładowo kulki mają taką średnicę, że nie ma szans, żeby doszło do ich połknięcia bądź zadławienia. Należy unikać zabawy zbyt małymi przedmiotami, tutaj takich po prostu nie ma.

Oprócz tego zastosowano także inne metody podnoszące poziom bezpieczeństwa. Na wyróżnienie zasługuje pianka, dzięki której dziecko może swobodnie wykonywać ruchy — skakać i kłaść się bez obaw o uderzenia. W przypadku zastosowania twardszego materiału takie czynności byłyby niewskazane. Na szczęście nie trzeba ograniczać smyka i dać mu swobodne pole do pobudzenia wyobraźni.

Czy dorośli mogą korzystać z takiego basenu?

Typowo dziecięca zabawka, którą używają dorośli? Nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, a nawet to bardzo dobry pomysł na odbycie małej rehabilitacji. Wiele osób zmaga się z problemami bólowymi. Na przykład plecy często dają o sobie znać w tym negatywnym kontekście. Leżenie na kulkach w basenie to wprawdzie oryginalna metoda, ale poprawiająca stan mięśni i stawów. To intrygująca alternatywa dla różnego rodzaju mat. Wiadomo, że profesjonalna rehabilitacja w gabinecie medycznym zapewne daje wyższą skuteczność, ale przy niewielkich bólach nie zaszkodzi spróbować tego innowacyjnego rozwiązania.

Leave a reply