Trudności w nauce u dzieci w wieku szkolnym

0
2397

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Czasem jego nieharmonijny rozwój jest przyczyną
trudności w uczeniu się. W takim wypadku należy dziecku pomóc. Są różne metody pracy z dzieckiem z trudnościami w pisaniu, czytaniu i liczeniu. Nie należy załamywać rąk. My- rodzice- też jesteśmy w stanie pomóc naszym pociechom. Naszym zadaniem jako rodziców jest baczne przyglądanie się naszemu dziecku. Czy rozwija się harmonijnie, czy nie. W jakich dziedzinach ma deficyty? potem nadchodzi czas na następny krok.

Szukanie pomocy

Najlepiej sprawdza się pomoc specjalistyczna tzn pedagoga lub psychologa, ale im dziecko mniejsze tym większy wpływ mogą mieć sami rodzice, którzy pod kierunkiem specjalistów samodzielnie pracują z dzieckiem. Jak wiadomo najlepsze rezultaty daje systematyczna praca. Ale co robić? Jak ćwiczyć?

Oto kilka rad

Po pierwsze uczmy się sami. Szukajmy lektury dającej wskazówki jak pomóc dziecku w określonych dziedzinach. Po drugie zapytajmy nauczycieli dziecka. Może on dać wskazówki lub pokierować do poradni, która zbada przyczyna w trudnościach w nauce i powie co należy zrobić. Po trzecie pracujmy, pracujmy i pracujmy. To największe wyzwanie dla rodzica, bo nie wolno krytykować dziecka za błędy a należy nagradzać każdy sukces. Sama na własnym przykładzie wiem jak trudno utrzymać na wodzy nerwy gdy po raz pięćdziesiąty na proste pytanie pociecha odpowiada źle lub mówi: Nie wiem!

A teraz kilka metod pracy z dzieckiem, które nie może nauczyć się czytać

Dobrym sposobem jest napisanie wyrazów w tekście różnymi kolorami. Zanim jednak dziecko będzie czytało większe teksty, musi nauczyć się czytać ze zrozumieniem poszczególne słowa, Najlepszą metodą w tym wypadku jest podpisanie obrazków gotowymi wyrazami. Na następnym etapie przydadzą się rozsypanki. Niech dziecko ułoży z sylab podpis do obrazka. Może również układać wyrazy z samych liter. Najtrudniejsza jednak będzie rozsypanka zdaniowa i tu już przyda się dziecko pewna biegłość w czytaniu, więc nie próbujmy tej metody nim dziecko nie będzie gotowe. Kiedy przyjdzie ten moment? Wtedy gdy maluch bez problemu podpisuje obrazki i układa rozsypanki wyrazowe i literowe. Na rynku jest wiele publikacji, które można stosować w pracy z małym uczniem ” Już czytam” wydawnictwa Czarny Zamek, ” Na ratunek” wydawnictwa SBM lub „Rozumiem co czytam” wydawnictwa Niko. Warto poznać również inne metody wspomagania rozwoju dziecka jak na przykład treningi eeg biofeedbak.

Leave a reply