Kiedy Twoje dziecko zaczyna przeklinać

0
2311

Z utęsknieniem czekasz na ten moment. Jako zakochany w swojej pociesze rodzic z utęsknieniem czekasz aż usłyszysz Jego/Jej pierwsze słowa. Kiedy mówi Mama czy Tata rozpiera Cię duma. Widzisz, jak rośnie, rozwija się. Pierwsze słowa, potem zdania, potem ciągłe pytania „a po co?”, „a dlaczego”. To Cię uskrzydla. Doczekałeś się, aż możesz z Nim/Nią porozmawiać.

Nagle przychodzi taki dzień, kiedy słyszysz coś niepokojącego. Słowa, jakie Twoje dziecko wypowiada niekoniecznie są takimi, jaki chciałbyś usłyszeć. I nie takie, jakich używasz w domu przy dziecku. Zaczynasz zadawać sobie pytanie „skąd się to wzięło?”. Najgorsze jest to, że Twoje dziecko doskonale wie, w którym momencie i w jakiej sytuacji użyć tego „owego” słowa. A do tego wypowiada je dość głośno i jest przy tym pewne siebie. Ty palisz się ze wstydu kiedy widzisz, że ludzie na Ciebie patrzą. Wtedy czujesz się złym rodzicem i myślisz, że właśnie tak postrzegają Cię inni. I nie wiesz co zrobić w tej sytuacji. Śmiać się, czy płakać?

Przekleństwa u dzieci najczęściej pojawiają się w wieku przedszkolnym i szkolnym. Już maluchy będąc w swoim towarzystwie próbują naśladować kolegę/koleżankę i powtarzają brzydkie słowa. Być może tamto dziecko usłyszało to słowo czy wyrażenie w domu. A może usłyszało je w telewizji, na ulicy, w sklepie, gdziekolwiek. Wypowiada je, a Twoje dziecko bez zastanowienia powtarza je. Prawdopodobnie nawet nie wie, że to jest złe i nie wolno tak mówić.

Jak zareagować?

Jeśli Twoje dziecko wypowiedziało nieodpowiednie słowo po raz pierwszy, spróbuj to zignorować. Czasem brak reakcji to najlepsze rozwiązanie. Ty milczysz i udajesz, że tego nie słyszysz, dziecko szybko zapomina.
Jeśli natomiast Twoje dziecko z uporem maniaka powtarza to słowo często, jeśli ono na stałe weszło w jego osobisty słownik, nie można pozostać obojętnym. Niezbędna jest Twoja reakcja. Warto wówczas wyjaśnić dziecku, że w naszym domu nie używamy takich słów, ponieważ są brzydkie i sprawiają komuś przykrość. A zatem Jemu również nie wolno tak mówić. Dziecko musi wiedzieć, że brzydkimi słowami nie zaimponuje koledze czy koleżance. Nie tędy droga. Zaimponować komuś można na wiele innych sposobów a brzydkie słowa zastąpić innymi.

Leave a reply